Jaskra należy do najczęściej występujących chorób oczu. Ocenia się, że choruje na nią ok. 70 milionów osób na świecie. Jeśli jaskra jest nieleczona, może niestety prowadzić nawet do całkowitej, nieodwracalnej utraty wzroku. Jest chorobą bardzo podstępną – zazwyczaj rozwija się powoli i nie daje początkowo żadnych objawów. Jak jej zapobiegać i jakie badania wykażą nieprawidłowości w kierunku jaskry? Poniżej odpowiadamy na popularne pytania na temat jaskry.
Jaskra – na czym polega ta choroba?
Gdy oko jest zdrowe, wodnista, przejrzysta ciecz nieprzerwanie krąży w przedniej komorze gałki ocznej. Warunkiem dobrego przepływu tej cieczy jest właściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe. Gdy ta gospodarka zostaje zaburzona, ciśnienie wewnątrz oka rośnie uszkadzając przy tym nerw wzrokowy. Istnieje również specyficzna odmiana jaskry, charakteryzująca się prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
Właściwie jaskra to cała grupa chorób związanych z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, klasyfikowanych m.in. ze względu na kąt przesączania.
Jakie są przyczyny zachorowań na jaskrę?
Bezpośrednią przyczyną zachorowań na jaskrę jest zazwyczaj wspomniane wyżej podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Nie do końca jednak wiadomo od czego ono zależy. W grupie ryzyka są osoby po 60 roku życia, choć jaskra zdarza się również w młodszym wieku. Zauważono, że choroba ta częściej dotyka kobiet. Czynnikami, które dodatkowo zwiększają ryzyko rozwoju choroby są m.in. miażdżyca, cukrzyca, geny, krótkowzroczność, nadciśnienie, niedociśnienie, terapia kortykosteroidami oraz cienkie rogówki oka. Sytuację mogą pogorszyć również złe nawyki: niezdrowa dieta, życie w stresie, nadużywanie alkoholu i tytoniu, wysoki cholesterol.
Symptomy jaskry – co powinno nas niepokoić?
Jaskra bardzo rzadko daje widoczne objawy w początkowej fazie rozwoju, dlatego okuliści zalecają cykliczne badania, o czym napiszemy poniżej. Natomiast, gdy pojawią się takie symptomy, jak widzenie aureoli wokół źródeł światła, zawężenie pola widzenia, pogorszenie ostrości wzroku, ból oka czy rozmyta tęczówka, oznacza to prawdopodobnie, że wiązki włókien nerwowych zostały uszkodzone. Zauważywszy takie zmiany, natychmiast należy udać się do specjalisty.
Jak zapobiegać rozwojowi jaskry?
Na ciśnienie wewnątrzgałkowe ma wpływ styl życia. Trudno doradzić komukolwiek unikanie stresujących sytuacji. Są jednak kwestie, na które mamy wpływ – np. na ruch, umiarkowane korzystanie z alkoholu i tytoniu oraz codzienną dietę. Przede wszystkim warto dostarczać organizmowi luteinę (źródło tych naturalnych przeciwutleniaczy znajduje się m.in. w zielonych warzywach, rybach, jajach, awokado i nektarynkach) i antocyjany (występujące w jagodach, borówkach, malinach, aronii, jeżynach, czarnym bzie, czerwonej kapuście czy bakłażanach). Niewskazane są natomiast tłuszcze i węglowodany w nadmiernej ilości, dlatego zaleca się ograniczać spożywanie słodyczy, białego pieczywa, makaronów, ziemniaków i białego ryżu.
Jakie badania pomogą zdiagnozować jaskrę?
Istnieje szereg badań używanych w diagnostyce jaskry:
-pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
-badanie dna oka
-ocenę tarczy nerwu wzrokowego
-ocenę pola widzenia
-gonioskopię (badanie rogówki)
W trosce o Wasz wzrok w październiku wprowadzamy Dni Świadomości Jaskry. Z tej okazji zapraszamy Was serdecznie na bezpłatny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badania grubości rogówki. Obserwujcie nasz profil na FB, gdzie zamieścimy dokładne informacje dotyczące akcji.
Do zobaczenia!
Informacje o bezpłatnych badaniach będą wkrótce dostępne na fanpage OPTOM: https://www.facebook.com/OptomLeszczynscy