Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Ponad 80% bodźców z otoczenia odbieramy przez oczy. Naszym zadaniem jest dbać o nie i je pielęgnować.
Oto 5 zasad, które w prosty sposób przedstawią, jak skutecznie zadbać o dobre widzenie, by cieszyć się jego komfortem przez całe życie.
- Regularnie badaj swój wzrok
- Używaj korekcji widzenia ściśle według wskazań specjalisty
- Chroń swój wzrok przed słońcem
- Zadbaj o higienę wzrokową
- Dostarczaj odpowiednich składników
1. Zasada dobrego widzenia: Regularnie badaj swój wzrok
Bardzo często pacjenci pytają optometrysty lub okulisty: Jak często badać swój wzrok? W naszych gabinetach odpowiedź dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Uzależniona jest w dużej mierze od jego wieku oraz wartości i sposobu korekcji wzroku. Nie można określić kolejnych wizyt kontrolnych jednakowo dla wszystkich. Każdy pacjent zgłasza się z innymi problemami i otrzymuje na nie indywidualne rozwiązanie.
Małe dzieci powinny być przebadane po raz pierwszy przed ukończeniem 12 miesiąca życia, ponieważ to najważniejszy okres rozwoju układu wzrokowego. W tym czasie niemowlęta uczą się interpretować zarejestrowane obrazy, a ich ostrość widzenia poprawia się stopniowo tylko wtedy, gdy siatkówka otrzymuje prawidłowe bodźce. Jeśli nie została wykryta wada wzroku, kolejne badanie powinno nastąpić przed pójściem dziecka do szkoły. Inaczej jest, kiedy specjalista wykrył wadę wzroku i zalecił jej korekcję. Wtedy niezbędna jest wizyta co 3, maksymalnie 4 miesiące.
Postępy w nauce zależą od sprawności układu wzrokowego. Czytanie wymaga właściwego odwzorowania obserwowanych liter, by zrozumieć słowa. Tak samo jest z pisaniem. Bez wyraźnych linijek w zeszycie pismo będzie marnej jakości. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej badania powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Specjalista, znając swojego pacjenta, może jednak zalecić częstsze wizyty kontrolne w celu sprawdzenia postępów w korekcji wzroku. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej wymagamy weryfikacji jakości widzenia. Niemniej jednak raz na dwa lata powinniśmy kontrolować nasze oczy dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.
2. Zasada dobrego widzenia: Używaj korekcji widzenia ściśle według wskazań specjalisty
Jest wiele wad wzroku i sposobów ich korekcji. Najbardziej popularne są okulary, mniej – soczewki kontaktowe. Ważne jest, by używać ich ściśle według wskazań specjalisty. Najpopularniejszą z wad wzroku jest krótkowzroczność. Spotykana najczęściej u dorastających dzieci, gdyż związana jest z szybkim wzrostem fizycznym, nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych, czy też użytkowaniem ich w nieodpowiedniej odległości od oczu. Mówi się, że to choroba cywilizacyjna, dlatego kiedy specjalista zaleci okulary korekcyjne, niezależnie od wartości pacjent powinien je nosić przez cały czas.
U osób z problemem utrzymania ostrości z bliska, stosowane są okulary do czytania, które powinny być używane przy pracy z małej odległości. Pod żadnym pozorem nie wolno oglądać w nich telewizji, bo w ten sposób niszczy się wzrok. Używając dwutygodniowych soczewek kontaktowych należy ściągać je na noc i przechowywać w odpowiednim płynie do ich pielęgnacji, za każdym razem świeżym. Kiedy jednak pielęgnacja jest zbyt kłopotliwa, można stosować jednodniowe soczewki kontaktowe. Nigdy też powinno się pożyczać okularów, bo jest to wyrób medyczny wykonany na zamówienie, według indywidualnych pomiarów. Specjalista dokładnie określi, w jakich sytuacjach powinno się używać korekcji i do tych zaleceń należy się stosować.
3. Zasada dobrego widzenia: Chroń swój wzrok przed słońcem
Jak wiadomo, promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla naszych oczu. Używając okularów przeciwsłonecznych możemy zapobiegać wielu chorobom oczu i spowalniać proces ich starzenia. Należy jednak pamiętać, żeby pochodziły z zaufanego źródła, by pomagały, a nie szkodziły. Nie wszyscy wiedzą, że są różne rozwiązania pomagające użytkownikom okularów chronić oczy przed słońcem.
W ostatnim czasie bardzo dużo naszych klientów zdecydowało się na okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku, zamawiając soczewki barwione. To bardzo ciekawe rozwiązanie daje swobodę poruszania się na świeżym powietrzu przy intensywnej ekspozycji na słońce. Co więcej, można mieć modne okulary i dobrze widzieć. W naszej ofercie mamy również soczewki fotochromowe które inteligentnie dopasowują się do natężenia światła i zapewniają właściwą ochronę oczu. Jeśli jednak nasz klient nie może sobie pozwolić na wymianę okularów, w ofercie mamy nakładki przeciwsłoneczne, które dopasujemy do kształtu twoich okularów. Bez względu na wiek i wadę wzroku należy dbać o swoje oczy i chronić je przed szkodliwym promieniowaniem.
4. Zasada dobrego widzenia: Zadbaj o higienę wzrokową
Przebywamy coraz częściej w pomieszczeniach latem klimatyzowanych, a zimą ogrzewanych. Korzystamy z nośników elektronicznych, a praca wymaga od nas używania komputera kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Nasze oczy nie są przystosowane do tak ekstremalnych warunków, dlatego musimy im pomagać. W naturalnych okolicznościach mrugamy 15 do 20 razy na minutę by nawilżyć nasze oczy, natomiast podczas emisji światła niebieskiego, które jest w dzisiejszych czasach wszechobecne, ten proces znacznie się spowalnia. Skutkiem takiego działania jest wysychanie, uczucie pieczenia, swędzenia lub zaczerwienienie spojówek.
Możemy temu zapobiec stosując krople nawilżające, które złagodzą objawy lub zastosować specjale powłoki w soczewkach okularowych. Dłuższe wpatrywanie w monitor powoduje skurcz mięśni akomodacyjnych i osłabia widzenie do bliży. Pracując przed monitorem warto stosować proste ćwiczenia: na każde 15 minut czytania oderwij wzrok na 15 sekund i popatrz w dal. To poprawi jakość wykonywanej pracy i polepszy samopoczucie. Można również zastosować specjalne soczewki ze wsparciem, by dłużej cieszyć się komfortowym widzeniem.
5. Zasada dobrego widzenia: Dostarczaj odpowiednich składników
Bardzo modne stały się różnego rodzaju diety. Wiemy jednak, by wszystko prawidłowo funkcjonowało, musimy dostarczać odpowiednie minerały i witaminy naszemu organizmowi. Tak samo jest z oczami. Najważniejsze są witaminy A, C i E, które odnawiają tkanki nabłonkowe, wzmacniają układ naczyń krwionośnych oraz zapobiegają obumieraniu komórek. Niezbędne są również luteina wzmacniająca naczynia włosowate i antocyjany usprawniające przepływ krwi. Nie może zabraknąć w naszej diecie cynku eliminującego wolne rodniki oraz selenu zapobiegającego zaćmie.
Dostarczajmy więc swoim oczom wszystkich potrzebnych składników spożywając zróżnicowane produkty takie jak: ryby, cytrusy, warzywa, orzechy, produkty pełnoziarniste, seler, jajka, czerwone owoce, mięso , cebulę i czosnek. Dzięki nim wzrok będzie się szybko regenerował, a ryzyko infekcji znacznie spadnie. Bez nich oczy mogą tracić ostrość, a soczewka szybciej zmętnieje, mogą powstać też mikrowylewy podsiatkówkowe. Dbanie o zbalansowaną dietę bogatą w niezbędne składniki to podstawa.