Dzieciństwo to czas na odkrywanie świata i wytężone eksplorowanie go wszystkimi zmysłami. Badania wykazują, że gdy zawodzi wzrok, dzieci wycofują się z wielu aktywności. Mądrze dobrana korekcja wzroku wspomaga ich wszechstronny rozwój. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że oczy dziecka znacząco różnią się od oczu dorosłego. Samo zachowanie okularników w młodym wieku jest też dość „specyficzne”. Czy wiesz, jakie cechy powinny mieć dziecięce okulary, by zapewnić małym użytkownikom nie tylko dobre widzenie, ale i maksimum wygody i bezpieczeństwa?
Firma PPG Industries przestawiła wyniki ankiety przeprowadzonej w USA w 2012 na grupie badawczej 500 dorosłych osób. Poniżej odsetek opiekunów, którzy odpowiedzieli TAK pytanie „Czy zauważyłeś/aś którąś z poniższych czynności u swojego dziecka?”:
Upuszcza okulary – 66%
Wyciera okulary koszulką, ręcznikiem, chusteczką, palcami – 65%
Zdejmuje okulary jedną ręką – 55%
Nie używa futerału na okulary – 54%
Zasypia z okularami na nosie – 30%
Stłukło lub porysowało soczewki w okularach – 22%
Gryzie lub wygina oprawkę – 13%
Siada na okularach – 10%
Zostawia okulary w aucie – 10%
Używa do czyszczenia soczewek preparatów do szyb i innych detergentów użytku domowego – 9%
Żadne z powyższych – 13% Wyniki tych badań stanowiły podstawę dla producentów wyrobów medycznych do stworzenia optymalnych rozwiązań dla najmłodszych użytkowników.
Odporny materiał soczewek okularowych
Podobno aż 1/3 kontuzji oczu podczas aktywności sportowych to kontuzje doznawane dzieci. Również w czasie codziennych czynności na małego okularnika czyha sporo zagrożeń. Soczewka powinna być zatem dostosowana do stylu życia dziecka i oferować skuteczną ochronę w każdych warunkach. Odporność na zderzenia, upadki, a nawet na nieprawidłową pielęgnację lub jej brak – takie parametry gwarantowałyby dziecku bezproblemowe, bezpieczne użytkowanie.
Okulary dziecięce – wytrzymałe, stabilne oprawki
Same oprawki również powinny być lekkie, odporne na wstrząsy, uderzenia i upadki. Materiał, z którego są wykonane musi być odporny na odkształcenia. Stabilność opraw to pewność, że dziecko może bez obaw brać udział we wszelkich aktywnościach ruchowych.
Odpowiednie dopasowanie okularów
Dopasowując okulary dla dziecka, bierze się pod uwagę fakt, że kształt twarzy i nos właściciela będą się jeszcze długo rozwijać. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie i ułożenie okularów na nosie – tak aby ani się nie zsuwały, ani nie powodowały dyskomfortu i podrażnień. Odpowiednia długość zauszników powinna dodatkowo stabilizować położenie okularów. Ogromne znaczenie ma też wielkość opraw – nie można pozwolić, aby dziecko patrzyło ponad nimi.
Ochrona przed promieniami UV
Dzieci z reguły spędzają pod gołym niebem więcej czasu niż dorośli. To w połączeniu z ciągle rozwijającą się soczewką oka sprawia, że młode oczy są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. Do dziecięcej siatkówki trafia niestety większość promieni UV A i B. Warto zatem zadbać, czy okulary dziecięce skutecznie chroniły przed ich szkodliwym wpływem. Brak takiej ochrony zwiększa ryzyko narastania problemów ze wzrokiem w przyszłości, takich jak zaćma, AMD.
Ochrona przed niebieskim światłem
Nie sposób zatrzymać ery urządzeń cyfrowych. Korzystają z nich coraz młodsi użytkownicy, a dzienny czas użytkowania wciąż się wydłuża. W obecnej sytuacji wiele zajęć edukacyjnych przenosi się na łącza internetowe. I nic w tym dziwnego, istnieje wiele wartościowych platform i rozwiązań rozwijających wiedzę i intelekt młodych użytkowników. Zadaniem opiekunów jest zapewnić dziecku ochronę wzroku przed niebieskim światłem – czy to przez wprowadzenie zasad korzystania z komputera, tabletu czy smartfona, czy przez aplikacje neutralizujące wpływ niebieskiego światła, czy zapewnienie dziecku powłoki antyrefleksyjnej.
Wygląd okularów
Obecnie prawie każdy młody człowiek chce być użytkownikiem okularów. Wszystko to dzięki atrakcyjnemu wyglądowi opraw, postrzeganych nie tylko jako wyrób medyczny, ale także jako „fajny” gadżet. Dzięki najnowszym technologiom nawet poważne wady wzroku można korygować lekkimi, cienkimi szkłami. Z kolei wybór opraw na rynku jest tak duży, że dziecko może wybrać taki produkt, w którym będzie się dobrze czuło.
Rekomendacje
Z całego serca rekomendujemy soczewki okularowe PNX Kids Hoya. Wytrzymują uderzenie kilogramowej kuli ze stali spadającej z wysokości 1,2 metra. Są przy tym lekkie, elastyczne, cienkie i przejrzyste.
Dla dzieci często obcujących ze światłem ekranów polecamy powłokę antyrefleksyjną BlueControl.
Dobrymi opiniami cieszą się światłoczułe soczewki Hoya Sensity, dynamicznie dostosowujące się do zmiennych warunków oświetlenia.
Warto też od początku użytkowania okularów uczyć odpowiedzialnych, mądrych nawyków:
- używania futerału i specjalnych ściereczek do czyszczenia
- Kładzenia okularów szkłami do góry
- Zakładania i zdejmowania ich obiema rękami
Nasi specjaliści z chęcią pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dla dziecka. Zapraszamy do Salonów OPTOM Leszczyńscy!
(źródło: Hoya Lens)
O niepokojących symptomach u dziecka przeczytasz tutaj: https://optom-leszczynscy.pl/wzrok-dziecka-niepokojace-symptomy/