Najważniejsze składniki odżywcze dla Twojego wzroku
Składniki odżywcze są dla organizmu tym, czym olej dla silnika – ich odpowiedni poziom sprawia, że całość działa prawidłowo.
Niedobór witamin, minerałów i niektórych związków organicznych może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Między innymi również dla wzroku. Oczy, podobnie jak silnik, z wiekiem tracą swoje właściwości. Co należy jeść, żeby wspomóc ich pracę i opóźnić proces pogarszania się wzroku? Przedstawiamy składniki odżywcze, które mają wpływ na dobre widzenie.
Witamina A
JAK DZIAŁA? Witamina ta odgrywa ważną rolę w pracy oka i w zachowaniu jego dobrej kondycji. Przede wszystkim, wpływa na prawidłowy odbiór bodźców wzrokowych w siatkówce. Jest niezbędna dla funkcjonowania i odnawiania się tkanki nabłonkowej oka. Stymuluje też produkcję śluzu nawilżającego gałkę oczną. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym, neutralizuje wolne rodniki, pełniąc funkcję ochronną.
KONSEKWENCJE NIEDOBORU: Niedobór witaminy A w organizmie może prowadzić do powstania zaćmy i zwyrodnień plamki żółtej. Zwiększa także ryzyko „kurzej ślepoty”, czyli nieumiejętności widzenia w ciemnościach. O odpowiednie dawkowanie witaminy A powinni zadbać zwłaszcza kierowcy prowadzący pojazd po zapadnięciu zmroku. Skutkami awitaminozy mogą być również suchość rogówki i spojówek (kseroftalmia) oraz rogowacenie nabłonków oka (keratynizacja)
CO JEŚĆ?: Marchew, cytrusy, pomidory, ryby (tran), pieczywo razowe, szczaw, sałata, jarmuż, szpinak, wątrobę, nektarynki, mango, morele.
Witamina C
JAK DZIAŁA? Witamina C ma moc przeciwutleniającą. Chroni oko przed tzw. stresem oksydacyjnym, minimalizuje ryzyko zaćmy. Witamina C pozytywnie wpływa również na odżywienie soczewki i wzmocnienie naczyń krwionośnych oka. Skutecznie zapobiega infekcjom ocznym i wspomaga prawidłową produkcję płynu łzowego.
KONSEKWENCJE NIEDOBORU: Niedostateczne dostarczanie organizmowi witaminy C może skutkować zmętnieniem soczewki i rozwojem zaćmy. Przymglony obraz i rozmazane kontrasty są pierwszymi jej symptomami. Zbyt mała dawka tej witaminy w organizmie zwiększa też prawdopodobieństwo wylewu przedspojówkowego i wystąpienia krwotoków.
CO JEŚĆ? Cytrusy, kiwi, truskawki, brokuł, pomidory, czarną porzeczkę, paprykę.
Witamina E
JAK DZIAŁA? Witamina E ma najsilniejsze ze wszystkich witamin właściwości antyoksydacyjne. Chroni gałkę oczną przed obumieraniem komórek, powstawaniem nowotworów i zwyrodnień plamki żółtej. Wzmacnia naczynia krwionośne w oku. Przyjmowanie witaminy E wspomaga też absorpcję najważniejszej dla wzroku witaminy A. Razem niwelują ryzyko stanów zapalnych. Stosowane są też w okresie rekonwalescencji po laserowych zabiegach korekcji wzroku.
KONSEKWENCJE NIEDOBORU: Awitaminoza może powodować osłabienie wzroku i zwiększa ryzyko zwyrodnień plamki żółtej (AMD).
CO JEŚĆ? Orzechy (laskowe, ziemne, migdały), pomidory, nasiona słonecznika, ryby, kiełki pszenicy, szpinak, awokado, produkty pełnoziarniste.
Karotenoidy (luteina i zeaksantyna)
JAK DZIAŁAJĄ? Ochraniają oko przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Tak jak przedstawione wyżej witaminy A, C i E, mają właściwości przeciwutleniające. Karotenoidy luteina i zeaksantyna to nic innego, jak czerwone, żółte i pomarańczowe barwniki roślinne. Ludzki organizm nie potrafi ich sam wytwarzać tych składników odżywczych, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem lub poprzez suplementację. Pomagają utrzymać w zdrowiu soczewkę i żółtą plamkę oka, odpowiadającą za ostrość widzenia. Luteina wzmacnia delikatne naczynia włosowate siatkówki, a zeaksantyna bierze udział w absorpcji niebieskich fal światła.
Dieta uboga w żółte i zielone owoce i warzywa zwiększa ryzyko utraty centralnego widzenia kolorów, AMD oraz zachorowań na zaćmę i jaskrę.
CO JEŚĆ? Cytrusy, marchew, seler naciowy, żółtko jaja kurzego, warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, sałata), brokuł.
Antocyjany
JAK DZIAŁAJĄ? Są to barwniki roślinne, nadające roślinom, owocom i warzywom czerwony, fioletowy lub niebieski kolor. Mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki, zwłaszcza na wzrok. Dzięki nim oko jest lepiej odżywione i ukrwione. Antocyjany usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych gałki ocznej. Są silnymi antyoksydantami chroniącymi oko. Pobudzają wytwarzanie rodopsyny (umożliwiającej widzenie po ciemku) oraz wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Minimalizują ryzyko infekcji oka i łagodzą podrażnienia.
Gdy oczy są zaczerwienione, suche i podrażnione, a dodatkowo czujemy, że nadwyrężyliśmy wzrok – wówczas warto wzbogacić dietę w antocyjany.
CO JEŚĆ? Żurawinę, wiśnie, czereśnie, truskawki, aronie, czarne jagody, kapustę czerwoną, winogrona, jeżyny, borówki.
Cynk
JAK DZIAŁA? Największe stężenie cynku znajdziemy w siatkówce oka. Cynk chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Jak większość tutaj wymienionych składników odżywczych, cynk jest przeciwutleniaczem eliminującym wolne rodniki. Pośrednio sprawia też, że wzrok szybko przyzwyczaja się do ciemności.
KONSEKWENCJE NIEDOBORU: Niedobór cynku może prowadzić do krótkowzroczności oraz stopniowego osłabienia wzroku, związanego z wiekiem.
CO JEŚĆ? Jaja, owoce morza, mięso, mleko, nasiona słonecznika, produkty pełnoziarniste, sałatę, pomidory, groszek, małże, orzechy.
Selen
JAK DZIAŁA? Selen chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Jest niezbędny do syntezy związków antyoksydacyjnych, ogranicza więc powstawanie wolnych rodników. Obecny w cieczy wodnistej oka selen zapobiega rozwojowi zaćmy, a w przypadku pojawienia się już pierwszych symptomów, pomaga w jej leczeniu.
CO JEŚĆ? Ryby, owoce morza, cebulę, czosnek, orzechy, ryż, jajka
Jednak składniki odżywcze to nie wszystko
Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze jest (obok regularnych badań, właściwej higieny, ochrony przed słońcem i odpowiedniego doboru okularów) jedną z podstawowych zasad dobrego widzenia. W przestrzeganiu pozostałych zasad służymy Ci pomocą. Zapraszamy do Salonów Optycznych OPTOM, gdzie nasi specjaliści wskażą najlepsze dla Ciebie rozwiązania.