Choć oko jest zwierciadłem duszy, dla wielu wciąż skrywa wiele fascynujących zagadek. Poniższym artykułem chcemy sprawić, że ilekroć usłyszysz przy ognisku któryś z wakacyjnych hitów typu “Przez twe oczy zielone, zielone” (lub na smutną nutę: “A wszystko te czarne oczy”), będziesz mógł zabłysnąć w towarzystwie wiedzą na temat narządu wzroku. Kto wie, może ciekawostka o oku rozpocznie wspaniałą dyskusję? Niniejszym, na zakończenie lata, prezentujemy mało znane fakty o oku.
Ciekawostka o oku nr 1
ZABURZENIE WIDZENIA BARW
Oko jest wyposażone w około 6 milionów światłoczułych receptorów, zwanych czopkami. Są ich trzy rodzaje: czułe na barwę zieloną, niebieską i czerwoną. Gdy któryś z tych trzech rodzajów (jeden lub więcej) nie funkcjonuje prawidłowo, mamy do czynienia ze ślepotą barw czyli achromatopsją. Jest to najczęściej wada wrodzona, przekazana genetycznie przez chromosom X.
Ciekawostka o oku nr 2
IDENTYFIKACJA OSÓB
Do identyfikacji osób od dawna wykorzystuje się odciski palców. Odcisk palca ma ok. 40 unikalnych cech. Mało kto wie, że tęczówka oka ma ich aż 256. To sprawia, że czytniki tęczówki oka są 6,4 razy bardziej precyzyjne od czytników linii papilarnych. I jeszcze jedna ciekawostka – pracownicy Politechniki Łódzkiej opracowali algorytmy, które usprawniają rozpoznawanie osób na podstawie tęczówki oka.
Ciekawostka o oku nr 3
FUNKCJE OCZU U DZIECI
Noworodek nie widzi kolorów – ta zdolność pojawia się dopiero po 1-2 tygodniach życia poza łonem matki. Nowo narodzone dziecko nie dostrzega też przedmiotów, które znajdują się dalej niż 25 cm od oczu. Co zaskakujące, dopiero 2 lub 3 miesiącu życia pojawiają się też pierwsze łzy u niemowlaka – wcześniej gruczoły łzowe ich nie produkują.
Ciekawostka o oku nr 4
O MRUGANIU W LICZBACH
Mrugnięcie zajmuje ok. 0,3 sekundy. Mrugamy średnio co 10 sekund, co oznacza, że w ciągu dnia spędzamy w sumie około godzinę z zamkniętymi oczami. W czasie rozmowy i w sytuacjach stresowych mrugamy częściej, zaś w czasie czytania, przyswajania wiedzy i patrzenia w ekran – rzadziej. W ciągu jednego roku następuje ok. 4 200 000 mrugnięć, co daje aż 9 dni z zamkniętymi oczami w skali roku.
Ciekawostka o oku nr 5
ZEZ
Zez czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to zwykle efekt osłabienia mięśni oka. Zeza jednak można wytrenować. Czynili tak Majowie – w ich zez był uważany za atrakcyjny, dlatego zezowania uczono już od najmłodszych lat.
Ciekawostka o oku nr 6
KOLOR OCZU
Jeszcze ok. 10 tysięcy lat temu wszyscy mieszkańcy Ziemi mieli brązowe oczy. Później, gdy w rejonie Morza Czarnego pojawiła się mutacja, która zapoczątkowała występowanie niebieskiego koloru oczu. Dziś brązowe oczy posiada ok. 90% ludzi. Niebieski jest zaraz za nim (7%). Kolor oka zależy od ilości i typu pigmentów w tęczówce. Można powiedzieć, że brązowe oko jest “pod spodem” niebieskie, przykryte pigmentem który można usunąć laserowo.
Ciekawostka o oku nr 7
NAJWIĘKSZE OKO NA ŚWIECIE
Posiadaczami największych oczu na świecie są najprawdopodobniej kałamarnice olbrzymie. Średnica oka kałamarnicy mierzy ok. 30 cm! Dzięki temu kałamarnica może dostrzec bioluminescencyjne światło emitowane przez organizmy żywe w głębinach.
Uważasz, że jakaś inna ciekawostka o oku powinna się tu znaleźć? Napisz do nas! https://optom-leszczynscy.pl/kontakt/
Jesteś klientem naszych Salonów? Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii: https://bit.ly/2m0nj1i
Nie korzystałeś jeszcze z naszych usług? Przeczytaj o korzyściach bycia naszym klientem! https://optom-leszczynscy.pl/co-zyskujesz-korzystajac-z-naszych-uslug-programy-partnerskie-lojalnosciowe-i-znizki/