Kiedy ostatnio miałeś/aś badanie wzroku? W każdy drugi czwartek października, od 2000 r. na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Wzroku. W tym roku przypada on na dzień 10.10.2019. Z tej okazji wszystkie salony OPTOM Leszczyńscy włączyły się w akcję bezpłatnych badań wzroku. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest i jak przebiega podstawowe badanie wzroku. Podpowiadamy też, jak się do niego przygotować. Już dziś serdecznie zachęcamy do zapisów na badania drogą telefoniczną!
Wywiad chorobowy
Przed przystąpieniem do właściwych badań, okulista zada Ci kilka pytań, które z pewnością usprawnią postawienie prawidłowej diagnozy i ułatwią ewentualny dobór korekcji wzroku. Dlatego do wywiadu chorobowego warto się przygotować: przypomnieć sobie przebyte choroby i zwrócić uwagę na rodzinne przypadłości. Prawdopodobnie będziesz spytany/a o stałe i nawracające dolegliwości, a także o to, czy w dzieciństwie wada wzroku była w jakiś sposób korygowana.
Dolegliwości, które mogą mieć wpływ na wzrok to przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu. Powinieneś/powinnaś także znać odpowiedź na konkretne zapytania o nieprawidłowości związane ze wzrokiem, występujące u Twoich bliskich (takie jak np. zaćma, jaskra, wiek, zwyrodnienie plamki żółtej).
Badanie pierwsze: sprawdzenie ostrości wzroku do dali i bliży
Ostrość wzroku to zdolność rozróżniania dwóch punktów umiejscowionych blisko siebie. Badanie ostrości ma na celu poddać ocenie zdolność rozdzielczą siatkówki Twoich oczu. Najczęstszym narzędziem używanym do badania ostrości wzroku są tablice Snellena. Są skonstruowane tak, że na białym, matowym tle w kilku lub kilkunastu rzędach znajdują się optotypy. Mają one kształt cyfr, liczb lub obrazków dla dzieci.
Wynik zapisuje się w postaci ułamka. Tablica Snellena badająca ostrość wzroku do dali zawiera rzędy optotypów, które zmniejszają się ku dołowi. Specjalista poprosi Cię, byś stanął/stanęła w odległości 5 metrów od tablicy. Dlatego w liczniku wpisze 5. W mianowniku z kolei będzie wpisana wartość widniejąca przy ostatnim prawidłowo rozpoznanym rzędzie. Dopóki nie rozpoznajesz najwyżej położonych optotypów, Twoja odległość od tablicy będzie zmniejszana. Stąd też się wtedy wartości w liczniku.
Jak się na pewno domyślasz, ostrość do bliży jest badana nieco innymi tablicami Snellena niż te używane do sprawdzenia ostrości to dali. Każdym okiem z osobna z odległości ok. 30 cm będziesz czytać standaryzowany tekst z tablicy. Największe litery znajdują się na dole tablicy, najmniejsze – na górze. Dla nieczytających dzieci rzecz jasna przygotowano całkiem inną tablicę.
Badanie drugie: obiektywny pomiar refrakcji (autorefraktometr)
Na początku wyjaśnijmy, że wada refrakcji to nic innego jak wada wzroku, nazywana też ametropią lub niemiarowością oka. Do wad refrakcji należą: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm (niezborność oka). Na podstawie pomiaru refrakcji ustala się korekcję optyczną, polegającą na doborze odpowiedniej mocy szkieł lub soczewek okularowych.
Metodą stosowaną w oferowanym u nas zestawie badań jest autorefraktometria – komputerowe badanie wzroku za pomocą autorefraktometra. Polega na komfortowym i całkowicie bezbolesnym wpuszczeniu wiązki promieniowania podczerwonego do oka. Twoim zadaniem jest jedynie przez kilka sekund patrzeć w mały otwór, przez który widać oddalony przedmiot. Po badaniu uzyskasz wydruk z wartościami wady sferycznej oraz niezborności.
Może się tak zdarzyć, że wynik okaże się niepokojący i potrzebny będzie pomiar obiektywny. Wówczas skierujemy Cię do okulisty. Gdyby tak było, pamiętaj o tym, że przed takim badaniem konieczne jest stosowanie leku, który poraża akomodację. Dzięki temu oko nie będzie mogło “oszukać” aparatury. W tym celu jest zakrapiane specjalnym preparatem – dorosłym najczęściej podaje się krople tuż przed badaniem, natomiast dzieci prawdopodobnie będą musiały zakraplać oczy już kilka dni przed badaniem. Ponieważ preparat powoduje nadwrażliwość na światło, zaleca się przynieść na badanie u okulisty okulary przeciwsłoneczne.
Badanie trzecie- Cover Test
Dla wyjaśnienia, Cover Test jest badaniem pozwalającym wykryć zeza jawnego lub ukrytego. Ocenia ruchomość i ustawienie gałek ocznych z wykorzystaniem trzech metod:
-jednostronnego testu zakrycia i odkrycia oczu
-testu naprzemiennego zakrywania oczu
-pryzmatycznego Cover Testu
Okulista za pomocą odpowiednich kombinacji zasłaniania i odkrywania oczu sprawdzi płynność i szybkość ruchu gałek ocznych. Wykryje lub wykluczy zeza zbieżnego, rozbieżnego. hipotropię lub hipertrofię.
Badanie czwarte: badanie stereopsji (FLY-test)
Stereopsja to widzenie przestrzenne, albo inaczej – widzenie trójwymiarowe (w 3D). Jest trzecim, najwyższym stopniem widzenia obuocznego – stanowi jedną z najważniejszych funkcji układu wzrokowego Przede wszystkim ze względu na to, że umożliwia postrzeganie głębi, pozwala prawidłowo rozpoznać odległości. Gdy wykonujesz zawód kierowcy, żołnierza, policjanta, pilota lub pracujesz na wysokościach, prawidłowe widzenie przestrzenne jest nieodzowne.
Zaburzenia stereopsji mogą kształtować się we wczesnym dzieciństwie, w związku z czym pierwsze badanie tego typu zaleca się już trzylatkom. Stereo FLY-test bada poziom widzenia stereoskopowego do bliży. Zestaw zawiera najczęściej okulary polaryzacyjne, w których zostaniesz poddany dwuczęściowemu testowi. W pierwszej części zobaczysz muchę, w drugiej – kilka rzędów obrazków. Wyznacznikiem prawidłowego widzenia stereo jest to, że mucha oraz pozostałe obrazki będą widoczne w trójwymiarze.
Podsumowując, podstawowy zakres badań trwa krótko, jest bezbolesny i przyjazny najmłodszym. Pozwala wykryć wady refrakcji (do których pomożemy dobrać optymalną korekcję), a co więcej, wskazuje zaburzenia wzroku. W tym drugim przypadku skierujemy Cię do okulisty. Pamiętaj, że badania wzroku należy wykonywać co najmniej raz na dwa lata!
Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z nami:
Bolesławiec: nr tel. 48 75 730 13 97
(terminy badań: 7 października, 14 października 2019)
Szprotawa: nr tel. +48 68 376 59 29
(terminy badań: 8 października, 15 października 2019)
Lwówek Śląski: nr tel. +48 75 782 53 63
(terminy badań: 10 października, 17 października 2019)
Polecamy inny artykuł, który może Cię zainteresować – o tym, czy wada wzroku jest chorobą: https://optom-leszczynscy.pl/wada-wzroku-choroba/
Jeśli jesteś naszym klientem i chcesz ocenić nasze usługi, zachęcamy do dodania opinii w Google https://bit.ly/35gF5Qj . W wyniku Twojej oceny inni internauci będą mogli wybrać specjalistę, który sprosta ich oczekiwaniom.