Każdy mit ma ogromną moc oddziaływania. Nawet w dobie nieskrępowanego dostępu do informacji, pacjenci i konsumenci są wciąż podatni na uleganie mitom i stereotypom. W niniejszym artykule odkłamujemy wybrane mity na temat wzroku i okularów korekcyjnych. Poniżej zaprezentujemy te, które są najbardziej szkodliwe oraz te, w które nasi klienci wierzą najczęściej. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy Twojemu wzrokowi.
Mit I – moc okularów krótkowidza musi być mniejsza niż wada wzroku
„Aby zmusić wzrok do ćwiczeń, należy nosić okulary korekcyjne o mniejszej mocy niż wada”. Takie przekonanie niestety jest wciąż bardzo popularne pomimo wielu dowodów na jego bezzasadność. Żadne z badań nie wykazuje poprawy krótkowzroczności dzięki mniejszej mocy szkieł. Co więcej, nie istnieją jeszcze żadne ćwiczenia oczu, które skorygują wadę.
Mniejsza moc szkieł powoduje, że oko, podejmując długotrwały wysiłek, szybko się męczy. To z kolei rzutuje na obniżenie koncentracji i gorsze samopoczucie. Niewłaściwie dopasowane szkła korekcyjne mogą nie tylko powodować dyskomfort u użytkownika, ale wręcz jeszcze bardziej pogorszyć jego wzrok.
Mit II – dzięki okularom korekcyjnym wada wzroku może się cofnąć
Mimo zaawansowanych technologii, nie stworzono jeszcze pozaoperacyjnych metod na cofnięcie się wady wzroku. Dlatego stosowanie korekcji nie zniweluje krótkowzroczności, dalekowzroczności ani astygmatyzmu. Nie oznacza to wcale, że noszenie soczewek bądź okularów nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, korekcja wzroku jest bardzo potrzebna z dwóch powodów. Po pierwsze, poprawia jakość widzenia i komfort życia. Po drugie, w wielu przypadkach zapobiega rozwijaniu się wady wzroku i hamuje narastanie problemów z widzeniem.
Mit III – im później zaczniesz nosić okulary, tym lepiej
Mit ten opiera się na podobnych przesłankach, co wcześniejsze mity – że wzrok można wyćwiczyć i że wada może się cofnąć. Obawy osób, które uważają, że po rozpoczęciu korekcji wzroku już nie będą mogły się bez niej obyć – mogą uczynić wiele szkody. Oko krótkowidza, które jest dłuższe niż zdrowe oko – wskutek niewyraźnego obrazu dodatkowo się wydłuża. W konsekwencji wada postępuje jeszcze bardziej. Podobnie z okiem dalekowidza – gdy otrzymuje nieostry obraz, mechanizm akomodacji wykonuje obciążającą i zbyteczną pracę. Tymczasem korekcja okularowa lub soczewkowa poprawia jakość życia: odciąża wzrok, sprawia że oczy się mniej męczą. W niektórych sytuacjach może nawet zatrzymać rozwój niedowidzenia. Dlatego, jeśli zauważysz pogorszenie wzroku, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty.
Mit IV – należy dawać oczom wytchnienie od okularów
Przekonanie, że okulary trzeba jak najczęściej zdejmować, żeby dać oczom odpocząć, również jest błędne. Jeśli jednak rzeczywiście tak jest, że zdjęcie okularów daje Ci poczucie ulgi, to może oznaczać tylko jedno. Masz źle dobrane okulary. Może to dotyczyć zarówno oprawek, jak i szkieł. Zapraszamy do salonów OPTOM Leszczyńscy na konsultację!
Być może zainteresuje Cię inny artykuł: https://optom-leszczynscy.pl/czy-wada-wzroku-moze-sama-ustapic/
Jesteś klientem któregoś z Salonów OPTOM Leszczyńscy? Zachęcamy do pozostawienia swojej opinii: https://bit.ly/33kX8T3