Zdarza się, że po odebraniu nowych okularów skarżymy się na dyskomfort i zaburzone widzenie. Co to oznacza? Może zostały one źle dobrane? A może w badaniu wzroku wystąpił błąd? Szukamy przyczyny takiego stanu. Do tego jeszcze nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie: czy jeśli źle widzę w nowych okularach to powinienem/powinnam wrócić do noszenia poprzednich? Czasami tak się może zdarzyć. Podejdźmy do tego spokojnie, bez zbędnego stresu. To najprawdopodobniej okres adaptacyjny.
Czym jest okres adaptacyjny?
Okres adaptacyjny to czas, kiedy nasz mózg przystosowuje się do zmian. Zazwyczaj są one niezauważalne, a założenie nowych okularów to bardzo przyjemne doświadczenie. Jednak u osób bardzo wrażliwych mogą pojawić się drobne komplikacje z dostosowaniem, co może trwać w ekstremalnych sytuacjach nawet do kilku tygodni. Wiele tutaj zależy od zmiany wartości mocy w stosunku do poprzednich okularów, rodzaju zastosowanych soczewek okularowych (np. z jednoogniskowych na wieloogniskowe) lub osi przy soczewkach cylindrycznych. Szczególnie dotkliwy jest dyskomfort odczuwany u nowych użytkowników soczewek zmiennoogniskowych. Dlaczego? Bo soczewki te mają obszary „przeznaczone” do widzenia w dali i bliży. Zanim oko zacznie płynnie i automatycznie poruszać się po tych strefach, może minąć w niektórych przypadkach sporo czasu.
Jak przetrwać okres adaptacyjny?
Specjaliści zalecają zmianę okularów od razu po ich odebraniu i pozostawienie do tej pory używanych jako zapasowe. Zdecydowanie zaś odradzają powrót do tego co „znane” i „wygodne”, w przypadku poczucia drobnego dyskomfortu. Może to jeszcze bardziej wydłużyć okres adaptacyjny. Warto natomiast nosić nowe okulary możliwie jak najczęściej i jak najdłużej, aby mózg i oczy się przyzwyczajały do nowych warunków. Jeśli dyskomfort jest bardzo dotkliwy, pomóc może stopniowe, systematyczne wydłużanie użytkowania nowych okularów. Gdy sytuacja jest jednak trudna do akceptacji, powinniśmy się udać do specjalisty.
Inne przyczyny zaburzeń widzenia w nowych okularach
Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że okulary zostały źle dobrane. M.in. dlatego, że w chwili wykonywania badania widzieliśmy inaczej niż na co dzień. Jakie mogą być przyczyny takich chwilowych problemów?
Specjaliści wskazują, że zaburzeń widzenia można nierzadko doświadczyć wskutek stresu lub różnego rodzaju zmian chorobowych organizmu. Może to być poważną przeszkodą do uzyskania obiektywnych wyników badań wzroku. Dlatego na takie badanie najlepiej umówić się wtedy, kiedy jest się zrelaksowanym i wypoczętym. Najważniejsze jest również to, aby powiedzieć specjaliście o swoich dolegliwościach, chorobach przewlekłych, ogólnoustrojowych oraz schorzeniach genetycznych.
Kiedy nie należy umawiać się na badanie wzroku?
- sezonowe infekcje (katar, przeziębienie)
- suche oko (często występujące w sezonie jesienno-zimowym)
- stres
- podczas przyjmowania leków okresowych, które mają wpływ na jakość widzenia
Jeśli stale przyjmujesz leki mogące pogarszać pracę oka, koniecznie poinformuj o tym specjalistę przed badaniem.
Dobrze dobrane okulary
Na dobrze dobrane okulary wpływa szereg parametrów, w tym:
- moc i rodzaj soczewek
- zastosowanie dodatkowych powłok
- kształt i rozmiar oprawek
- konstrukcja soczewki dostosowana do indywidualnych parametrów
- ręczne modelowanie czyli dopasowanie samych opraw do kształtu twarzy i rozmiarów głowy.
Jeśli zauważasz coś co cię niepokoi np. gdy zmieniasz kąt nachylenia soczewki i uzyskujesz w ten sposób lepszy obraz lub czujesz, że oprawy powodują bolesne otarcia, ściskają głowę – koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Jeśli z kolei minęło kilka tygodni przewidziany na okres adaptacyjny, a Ty wciąż źle się czujesz w swoich okularach, koniecznie skontaktuj się z salonem optycznym.
Twój komfort jest najważniejszy!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Dla bezpieczeństwa nas wszystkich będziemy wdzięczni jeśli umówisz się wcześniej – telefonicznie https://optom-leszczynscy.pl/kontakt/ lub przez Facebooka: https://www.facebook.com/OptomLeszczynscy