Lato to okres wzmożonej aktywności i urlopowych szaleństw. Uczulamy Was na to, by na fali letniej beztroski nie zapominać o zapewnieniu oczom maksimum bezpieczeństwa. Skutki wakacyjnych zaniedbań mogą być poważne i ciągnąć się za Wami przez długie lata. Jakie więc należy podjąć działania, aby zapobiec późniejszym problemom ze wzrokiem? Jak powinniśmy chronić oczy latem? Poniżej szereg pomocnych porad na ten sezon nie tylko dla okularników.
Ochrona przeciwsłoneczna
Promieniowanie słoneczne UVB i UVA może wyrządzić oczom ogromne szkody. Negatywnie wpływa nie tylko na rogówkę i spojówkę, ale też na wewnętrzne warstwy gałki ocznej – soczewkę i siatkówkę. Pierwsze objawy zbyt silnego nasłonecznienia to szczypanie i zaczerwienienie białek. Organizm daje wówczas sygnał, że osłabione zostały mechanizmy ochronne oka.
W słoneczne dni, zwłaszcza rano i po południu, okulary ochronne z filtrem UV są więc koniecznością. Najskuteczniejsze są te z filtrem UV400. Stanowczo odradzamy okulary oferowane na bazarach lub w supermarketach. Dlaczego? Bo źrenica „oszukana” przez ciemne szkło bez odpowiednich filtrów rozszerza się i dochodzi do absorpcji niebezpiecznego promieniowania. Na czas długotrwałego przebywania w nasłonecznionych miejscach polecamy też nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem), które osłoni oczy przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne.
Odpowiednie nawilżanie oczu
Nawilżenie oczu jest bardzo ważne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Tworzy swoistą powłokę chroniącą przed wirusami, bakteriami, grzybami, promieniowaniem i różnego typu uszkodzeniami. W upalne dni oczy są w szczególności narażone na wysuszenie i to z powodu różnych, często niezależnych od siebie czynników.
Jednym z nich jest wymienione wyżej promieniowanie ultrafioletowe. Uważa się, że jego negatywny wpływ na wzrok przybiera na sile nad morzem, jeziorem lub innymi zbiornikami wodnymi. Promienie słoneczne odbite od wody silniej drażnią wzrok. Tutaj miłośnikom kajakarstwa, żeglarstwa i innych aktywności wodnych z pomocą przychodzą okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Polaryzacyjna soczewka niweluje odblaski i wszelkie lśnienia. Również w górach lub w samolocie, czyli na dużych wysokościach, wskutek rozrzedzenia atmosfery i niewystarczającego filtrowania światła, promieniowanie jest bardziej intensywne.
Kolejnym zagrożeniem jest klimatyzacja, która wysusza nie tylko powietrze i skórę, ale też gałkę oczną.
Naturalnym nawilżaczem są oczywiście łzy lub mruganie. Polecamy też krople nawilżające o bezpiecznym dla oka składzie.
Higiena podczas pływania
Bez względu na to, czy możecie się poszczycić sokolim wzrokiem, czy stosujecie jego korekcję, bardzo ważne jest zachowanie higieny podczas pływania. Woda zawiera niestety bogactwo drobnoustrojów, które dostawszy się do oka mogą spowodować infekcję, a nawet zapalenie rogówki. Chemia zabijająca te drobnoustroje również może podrażniać oko. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaopatrzyć się w dobre okulary do pływania, ściśle przylegające do twarzy, z regulowanym paskiem. My polecamy produkty z systemem zapobiegającym parowaniu, z poliwęglanową osłoną. Jeśli po pływaniu lub kąpielach morskich odczuwacie dyskomfort, warto przemyć oczy, np. naparem rumiankowym.