Obecna sytuacja epidemiologiczna wymusza na wielu z nas zupełne przeorganizowanie codziennego życia. Więcej czasu spędzamy w domu, sporo bieżących spraw załatwiamy zdalnie, rzadziej wychodzimy na zewnątrz i jesteśmy mniej aktywni fizycznie. Takie ograniczenia nie pozostają bez wpływu na kondycję oczu. Jak dbać o wzrok w zaciszu domowym? Czego unikać, na co zwracać uwagę? Oto kilka porad, które warto wdrożyć przez najbliższe tygodnie.
Ćwiczenia wzroku
Nie bez powodu jedną z form terapii wzroku dla dzieci jest zabawa na świeżym powietrzu. Dzięki wielu bodźcom wizualnym oraz ogromnej, otwartej przestrzeni, dziecko bawiąc się, ćwiczy swój wzrok. W sposób naturalny i niewymuszony odbywają się takie ćwiczenia jak łapanie ostrości na różnych dystansach, podążanie wzrokiem za ruchomymi obiektami czy czynności wspomagające koordynację oko-ręka. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, ruch na świeżym powietrzu działa zbawiennie na wzrok niezależnie od wieku. Zamknięcie się w czterech ścianach to jednocześnie ograniczenie pracy naszych oczu. Dlatego teraz warto sobie pomóc i stymulować oczy poprzez codzienne krótkie ćwiczenia:
- odwzorowywanie wzrokiem tzw. leżących ósemek (lub jak kto woli: znaku nieskończoności)
- poruszanie gałkami ocznymi w kierunkach góra-dół, prawo-lewo
- „rysowanie” konturów wybranych przedmiotów w pomieszczeniu
Warto każde ćwiczenie powtórzyć kilkanaście razy. Co więcej, ważnym elementem ćwiczeń jest mruganie po każdej wykonanej serii.
Prawidłowe nawilżenie oczu
Specjaliści przewidują, że po ustaniu pandemii wiele osób zauważy u siebie objawy zespołu suchego oka. Warunki do rozwoju schorzenia są niestety bardzo sprzyjające. Wśród nich prym wiodą suche powietrze, wpatrywanie się w ekran, rzadsze mruganie, cyfrowe zmęczenie wzroku, mniejsza aktywność fizyczna, kawa, alkohol, nieodpowiednia dieta.
Dlatego warto wyjść naprzeciw zagrożeniu i świadomie, każdego dnia dbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Jak? Wdrażając poniższe dobre nawyki:
- częste mruganie, zwłaszcza podczas korzystania z urządzeń cyfrowych
- prawidłowe nawadnianie organizmu (2 – 2,5 litra wody dziennie)
- stosowanie preparatów nawilżających do oczu
- wysypianie się
- ograniczenie szkodliwych czynników: papierosy, alkohol, urządzenia urządzenia cyfrowe
Niebieskie ekrany
Nasze oczy w dobie zaawansowanych technologii nie mają łatwo. Wielogodzinne korzystanie z telefonu i komputera nie tylko bardzo rozleniwia wzrok. Negatywny wpływ na zmysł widzenia ma przede wszystkim niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe. Gdy wpatrujemy się w ekran, ogniskuje się ono w centralnej części siatkówki, czyli w plamce żółtej. W dalszej perspektywie może powodować jej zwyrodnienie, czyli AMD. To nie jedyne skutki uboczne eksponowania oczu na wpływ tego promieniowania. Mogą wystąpić również takie problemy jak zapalenie spojówki i rogówki czy nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka (w szczególności siatkówki).
Jeśli tylko jest taka możliwość, należy ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona. Można również neutralizować niebieskie światło poprzez okulary z powłoką Blue Control. Zaleca się je przede wszystkim osobom codziennie pracującym przed komputerem więcej niż 6 godzin. Warto też zmienić ustawienia ekranu w ten sposób, by światło było możliwie najmniej inwazyjne (wzorem programistów, którzy ustawiają czarne tło i jasną czcionkę, aby wzrok najmniej się męczył). Co ważne, ekran nie może być jedynym źródłem światła w ciemności. Dlatego po zapadnięciu zmroku należy włączyć alternatywne źródło oświetlenia.
Dieta
Przy mniejszej aktywności fizycznej nasz organizm zużywa mniej energii, a tym samym potrzebuje mniej jedzenia. W związku z tym powinniśmy zadbać o zbilansowaną, zróżnicowaną dietę. Oczywiście nie może w niej zabraknąć witamin, antocyjanów, składników mineralnych, kwasów omega-3, luteiny i zeoksantyny. Przykładowe produkty o dobroczynnym działaniu na zmysł wzroku to marchew, orzechy włoskie, szpinak, jaja, ryby, natka pietruszki, jagody, żurawina, pieczywo razowe, ryby. Więcej informacji o składnikach, które wspomagają pracę oczu można przeczytać tutaj: https://optom-leszczynscy.pl/7-skladnikow-odzywczych-ktore-maja-dobroczynny-wplyw-twoj-wzrok/.
Ważna informacja na koniec:
Ze względu na pandemię, Salony OPTOM Leszczyńscy wprowadziły usprawnienia minimalizujące ryzyko zakażeń koronawirusem (dezynfekcja pomieszczeń i sprzętu, rejestracja wizyt, środki ochrony osobistej). Telefoniczna rejestracja wizyt: 516 486 384.
Aby zostawić opinię o usługach OPTOM, należy wejść tu –> https://tiny.pl/7xz5q