Dzięki optykom i producentom okularów, w dzisiejszych czasach możemy bezproblemowo połączyć korekcję wzroku z modą i wizażem. Okulary na nosie już dawno przestały być powodem do drwin, a wręcz zyskały status biżuterii lub gadżetu. Dzięki bogatej ofercie rynkowej, z jednej strony każdy może znaleźć coś dla siebie, ale… Z drugiej strony, dokonanie wyboru spośród setek propozycji stanowi prawdziwe wyzwanie. Radzimy jak sprawnie dobrać oprawki do własnych potrzeb
1. Określić swój styl
Na pewno znacie sytuację, że przymierzacie coś, co leży idealnie i świetnie wygląda, ale mimo to czujecie lekki dyskomfort. O ile ubranie można kupić, a potem odłożyć je na „kiedyś”, to zakup okularów jest poważną inwestycją. Dlatego właśnie warto już na początku określić swoje potrzeby i zadać sobie dwa pytania:
-czy oprawki mają być dyskretne, czy raczej wyraziste?
-czy bierzecie pod uwagę ekstrawagancję, czy w grę wchodzą raczej klasyczne modele?
Gotowe odpowiedzi pomogą uniknąć nie tylko nietrafionych wyborów, ale też długich godzin, spędzonych na mierzeniu przypadkowych produktów.
2. Jak dobrać oprawki do kształtu i rysów twarzy
Jak znaleźć dla siebie model idealny spośród bogactwa oprawek różnej wielkości, formy i budowy? Tu od razu jesteśmy zobowiązani uprzedzić, że niestety nie istnieją żadne ścisłe wytyczne, które gwarantowałyby satysfakcjonujący zakup. Tym bardziej, że o gustach się nie dyskutuje. Przedstawiamy jednak uniwersalne, sprawdzone rozwiązania, które warto uwzględnić wybierając okulary.
Po pierwsze, oprawki powinny mieścić się pomiędzy kośćmi policzkowymi, a łukiem brwiowym. Po drugie, nie mogą być ani za wąskie (będą uciskać na skronie), ani zbyt luźne. Jeśli chodzi o szkła, poproście optyka o ocenę, czy znajdują się w odpowiedniej odległości od oczu oraz czy są ułożone pod prawidłowym kątem.
Osobom o okrągłej twarzy zaleca się kanciaste oprawki (prostokąty, motyle). Taki zabieg nada jej wyrazistego wyglądu. Aby nie spowodować przy tym wrażenia ciężkości, najlepiej celować w delikatne ramki. Zdecydowanie odradza się modele szersze od najszerszej części twarzy.
Twarz w kształcie serca dobrze wygląda w kwadratowych okularach lub w tzw. pilotkach. Taki krój pozwala zrównoważyć górną, szerszą część twarzy i węższą dolną. Z tego samego powodu lepiej unikać dużych oprawek, optycznie zwężających policzki i brodę.
Kanciastość rysów kwadratowej twarzy można złagodzić owalnymi, okrągłymi lub kocimi oprawkami. Odciągną one uwagę od mocno zarysowanej żuchwy.
Osoby o twarzy owalnej nie powinny mieć najmniejszego problemu z dopasowaniem oprawek – owal dobrze komponuje się z każdym kształtem.
Istnieją też pomocne triki dla okularników niezadowolonych ze swojego nosa. Duży nos ulegnie optycznemu zmniejszeniu dzięki oprawkom z jasnym, wąskim mostkiem. Z kolei zadarty, krótki nos nieźle będzie się prezentował z okularami o wysoko umieszczonym mostku. Długi nos – przeciwnie, lepiej skontrastować z oprawkami z o nisko umiejscowionym mostku, najlepiej podwójnym.
3. Dopasowanie kolorystyczne
Oferta salonów optycznych pozwala na eksperymentowanie nie tylko z dowolną kombinacją kształtów, ale i kolorów. Aby się nie pogubić w całej palecie barw, przedstawiamy ponadczasowe zestawienia dla właścicieli różnych typów urody.
Czarne włosy –> wskazane intensywne kolory (czerwienie, odcienie niebieskiego, biel) –> niewskazane odcienie szarości i beżu
Ciepły brąz –> wskazane ciepłe odcienie czerwieni, beżu, zieleni –> niewskazana biel
Chłodny brąz –> wskazany niebieski, brąz, czerń, pudrowy róż
Ciepły blond –> wskazane wszystkie ciepłe odcienie czerwieni, zieleni oraz beże
Chłodny blond –> wskazany chłodny odcień beżów, szarości, fioletu, a także czerń i srebro –> niewskazane złoto i żółcie
Rude włosy –> wskazane mocne kolory np. czerń, czerwień, pomarańcz, zieleń, intensywne odcienie niebieskiego, a spośród bardziej stonowanych: beż, złoto, czerń
Białe włosy –> wskazane jasne kolory lub chłodne odcienie czerwieni i niebieskiego –> niewskazane brązy i żółcie
4. Tworzywo
Metal, drewno, plastik… Wybór tworzywa z którego wykonane są oprawki to nie tylko kwestia estetyczna. Alergicy w trosce o swoje zdrowie powinni wziąć pod uwagę skład okularów. Nosimy je przecież wiele godzin, ryzykując alergię kontaktową. Swędzenie, wysypka, pieczenie, zaczerwienienie? Warto temu zapobiec.
Prawdopodobnie najbardziej uczulającym elementem jest występujący w niektórych oprawkach metalowych nikiel – może prowadzić nawet do wystąpienia astmy, czy zapalenia spojówek. Błędem jest zakładanie, że oprawki wyglądające na srebrne lub złote wykonano ze srebra lub złota. Optyk w salonie udzieli Wam informacji, z czego składa się konkretny produkt. Problematyczne mogą okazać się dla alergika oprawki wykonane z kilku materiałów, z elementami dekoracyjnymi lub użytkowymi (np. barwnikami, woskami, gumą, plastyfikatorami).
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są oprawki z medycznego tworzywa Ultem. Wbrew pozorom, dobrze się sprawdzają w przypadku skóry wrażliwej oprawki plastikowe. Jeśli jesteście zainteresowani oprawkami metalowymi, specjalista wskaże modele z tytanu lub stali nierdzewnej. Najlepiej przedstawić optykowi dotychczasowe problemy związane z alergią, by móc dopasować optymalne rozwiązanie.
5. Najważniejsze – korekcja wzroku a oprawki
Czas na ostatni, najważniejszy etap dopasowania oprawek. Gdy już wytypowaliście faworytów, optyk udzieli Wam informacji, czy dane oprawki nadają się do korekcji Waszej wady wzroku. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy rodzaj oprawek może mieć wstawiony konkretny rodzaj szkieł korekcyjnych. W wielu przypadkach, gdy borykacie się z poważną wadą wzroku, to ten etap powinien być pierwszym krokiem w salonie optycznym.
Trzymamy kciuki za sprawne i satysfakcjonujące dopasowanie oprawek.