Mamy już astronomiczną i kalendarzową wiosnę, a wraz z nią coraz więcej słonecznych dni w roku. Jak chronić wzrok przed promieniami UV? Czy można połączyć dobre widzenie, ochronę przed słońcem, wygodę i modny wygląd? Z całą pewnością! Przedstawiamy Wam kilka rozwiązań ochrony przeciwsłonecznej.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
To najbardziej popularne rozwiązanie, adresowane do osób bez wady wzroku lub do użytkowników soczewek kontaktowych. Dostępne jest w różnych stopniach przepuszczalności światła, czyli zaciemnienia soczewek. Niestety, testy jakości oblewa większość produktów, które wybiera 70-80% Polaków. Kluczem jest tu profesjonalny filtr z certyfikatem CE, chroniący wzrok przed negatywnym wpływem promieni ultrafioletowych. W wielu wypadkach okulary z butików, supermarketów i bazarów go nie posiadają. Sprzedaje się tam najczęściej zwykłe, przyciemnione szkła, wykonane z materiału, który nie chroni oczu w oczekiwany sposób. Źrenica rozszerza się, a wtedy do oka dostaje się więcej szkodliwych promieni UV. Efektem może być uszkodzona siatkówka, prowadząca do zaćmy i innych poważnych problemów ze wzrokiem.
Okulary przeciwsłoneczne z korekcją
Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne wykonujemy na indywidualne zamówienie, z konkretnymi wartościami korekcyjnymi. Do wyboru jest cała gama modnych, pięknych opraw, do których wstawiamy odpowiednie soczewki. Oprócz personalnie dopasowanej korekcji, użytkownik ma wpływ również na kolor szkieł i stopień ich zabarwienia. To ogrom możliwości estetycznych i użytkowych. A przede wszystkim – komfort widzenia i skuteczna ochrona przed ultrafioletowym zagrożeniem.
Okulary z soczewkami fotochromowymi
Takie rozwiązanie to opcja 3w1 – korekcja wzroku, ochrona przed szkodliwym wpływem słońca i ochrona przed niebieskim światłem. Ze względu na olbrzymią wygodę, tzw. „fotochromy” zyskały wielu zwolenników. I nic dziwnego – jedna para okularów, a tyle zastosowań! Soczewki fotochromowe stworzono tak, aby reagowały na promienie słoneczne i temperaturę. W pomieszczeniach szkła są przezroczyste, zaś wystawione na działanie promieni słonecznych – ciemnieją. Za zmianę zabarwienia odpowiadają miliardy pigmentów w szkłach. Mamy w ofercie trzy kolory soczewek fotochromowych: brązowy, szary i szaro-zielony. Stosujemy je w zależności od potrzeb i preferencji przyszłego użytkownika. Niestety, nie wszystkie soczewki fotochromowe działają w samochodzie, ale istnieje technologia, adresowana specjalnie do kierowców, która, mimo blokady UV przez szybę samochodu, pozwala na zabarwienie okularów.
Okulary korekcyjne z nakładkami przeciwsłonecznymi
Nakładka przeciwsłoneczna jest doskonałą alternatywą dla osobnej pary okularów przeciwsłonecznych. Nakłada się ją bezpośrednio na okulary korekcyjne. Jest praktyczna, lekka i wygodna w użytkowaniu. Aby ją założyć lub zdjąć, wystarczy jeden ruch – nakładki trzymają się dzięki magnesom (clip-on) lub specjalnym mocowaniom. Można je zakupić w komplecie z oprawą lub jako osobny element. Każdy rodzaj nakładki jest dokładnie dopasowany do kształtu wybranej oprawy. W ostatnim czasie są one bardzo popularne, dlatego też wielu producentów dostosowuje się do potrzeb rynku i ma w ofercie nowoczesne modele spełniające uniwersalne funkcje.
Okulary przeciwsłoneczne nakładane na okulary
Wielu użytkowników okularów korekcyjnych próbuje w ten sposób chronić oczy przed słońcem. Jest to mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ może dojść do uszkodzeń soczewek okularowych, jak również dyskomfortu związanego z uciskiem skroni czy zadrapań za uchem. Od niedawna na naszym rynku są obecne specjalne modele okularów przeciwsłonecznych, które można nałożyć na własne okulary. To tak jakby jedne okulary były schowane w drugich. Wykonano je z bardzo lekkich materiałów. Działają na zasadzie gogli narciarskich lecz są eleganckie i wygodne w użytkowaniu.
Dodatkowe opcje
Wszystkie z powyższych rozwiązań można wybrać w wariancie z polaryzacją i z powłoką antyrefleksyjną.
Okulary z filtrem polaryzacyjnym zaleca się kierowcom, sportowcom i osobom, które aktywnie spędzają czas na zewnątrz. Dzięki temu, że polaryzacja niweluje refleksy powstające na gładkich powierzchniach (zwłaszcza na mokrej drodze), użytkownik jest mniej narażony na dyskomfort, zmęczenie wzroku, bóle głowy i zniekształcenie widzenia. Co więcej, widzi wyraźny, czysty i bardziej nasycony obraz.
Powłoka antyrefleksyjna działa podobnie, bo zapobiega odbijaniu się światła od okularów. Światło padające z boku zostaje zredukowane. Kierowca, stosując okulary z taką powłoką, nie będzie rozpraszany przez odblaski i „mroczki”.
O tym, dlaczego ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, pisaliśmy tutaj: https://optom-leszczynscy.pl/promieniowanie-uv/
Jeśli macie do nas jakiekolwiek pytania, zapraszamy do Salonów OPTOM Leszczyńscy. Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.