Maluchy z ogromną ciekawością odkrywają świat, badają kształty, kolory, zapachy, fakturę i smak. W procesie poznawczym istotną rolę odgrywają oczy. Nie wszystkie dzieci jednak mogą się cieszyć dobrym wzrokiem. Nawet, jeśli obraz, który widzą jest nieostry, one nie mają świadomości, że coś jest nie tak. Tym bardziej, że ten zmysł nieustannie się rozwija od momentu narodzin. Wykrycie nieprawidłowości w widzeniu to w głównej mierze rola rodzica. Czy wiesz, jakie zachowania u Twojego dziecka powinny wzbudzić Twoją czujność? Oraz jakie kroki wówczas podjąć? Zachęcamy do lektury! Dlaczego dziecko nie zgłosi problemu wady wzroku?
Dlaczego dziecko nie zgłosi problemu wady wzroku?
Nieprawidłowości związane z widzeniem wymagają od opiekunów malucha pilnej obserwacji. Dziecko nie ma wzorca porównawczego, żeby wiedzieć, że widzi gorzej od swoich rówieśników. Co więcej, po swoim narodzeniu noworodki nie widzą wyraźnie i dopiero uczą się interpretować bodźce wzrokowe. Dodatkowo w pierwszym okresie życia występuje u nich nadwzroczność fizjologiczna. To wszystko sprawia, że maluch absolutnie nie będzie świadom swoich problemów z widzeniem. Rodzice przyzwyczajeni, że problem jest wówczas, gdy wiąże się z bólem, łatwo mogą przeoczyć moment, kiedy powinno się rozpocząć korekcję wzroku. To z kolei może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości.
Objawy wady wzroku u dziecka
O ile dzieci nie będą się skarżyć na złą jakość widzenia, z pewnością będą wysyłały sygnały pozawerbalne. Dlatego warto przyjrzeć się, jak dziecko się bawi, jak pracuje, czy jak porusza się w przestrzeni. Oto najważniejsze z nich:
- mrużenie oczu, pocieranie powiek – jest to prawdopodobnie próba uzyskania ostrości widzenia
- problemy ze złapaniem piłki, potykanie się, zderzenia z framugą drzwi i meblami – choć wygląda na uroczą niezdarność, może być efektem nieprawidłowej oceny odległości.
- uciekające oczko – wynika z problemów z widzeniem obuocznych. Niezależnie od tego, czy oko stale ucieka, czy ujawnia się tylko w określonych sytuacjach, bez korekcji i ćwiczeń zez będzie się tylko utrwalał.
- przybliżanie i oddalanie książeczek, siadanie blisko ekranu
- brak zainteresowania zabawami i grami związanymi z dostrzeganiem szczegółów i koordynacją oko-ręka (dopasowywanie klocków do odpowiadających im kształtów, układanie puzzli, kolorowanki).
- przekrzywianie głowy przy rysowaniu i pisaniu – może świadczyć o astygmatyzmie malucha
- niechęć do czytania, pisania, nauki, krzywe pismo
- ból głowy, zaburzenia koncentracji – niechęć do wykonywania zadań wymagających patrzenia
- odstępstwa w wyglądzie siatkówki oka na zdjęciach robionych z lampą błyskową – jeśli refleks odbicia siatkówki nie jest jednakowy (pomarańczowy), świadczy to o wadzie wzroku dziecka lub zezie. Jeśli odbicie jest wręcz skrajnie czarne, to alarmujący sygnał, że warto wykonać badanie pod kątem zmian nowotworowych.
Jak zdiagnozować wady wzroku u dziecka?
Uchwycenie powyższych symptomów problemów wzrokowych to zaledwie początek. Aby je zweryfikować, należy wykonać szereg specjalistycznych badań. Specjalistą pierwszego kontaktu jest optometrysta. Najpierw przeprowadzi wywiad, który pozwoli ustalić niepokojące objawy u dziecka, ewentualne choroby oraz obciążenie genetyczne. Następnym krokiem jest badanie obiektywne autorefrektometrem.
Jeśli potwierdzą się Twoje obawy i dziecko ma wadę wzroku, otrzymasz od specjalisty wyniki badań i stosowne zalecenia. W związku z tym może się zdarzyć, że oprócz okularów o odpowiedniej mocy potrzebne będą ćwiczenia wzroku.
Profilaktyka wady wzroku u najmłodszych
Na gorsze widzenie ma wpływ wiele czynników, począwszy od genetycznych, psychofizycznych, po zwykłe zaniedbania i złe nawyki. Na te dwa ostatnie czynniki opiekunowie maluchów mają ogromny wpływ. Czego należy się wystrzegać?
- długotrwałego skupiania wzroku w jednym punkcie (oglądanie bajek na telefonie, kilkugodzinne korzystanie z telewizora)
- korzystania ze smartfonów w pierwszych latach życia – naukowcy alarmują, że maluchy bawiące się ze smartfonem nie tylko mają problemy z widzeniem, ale też z prawidłowym rozwojem.
- nieodpowiedniego oświetlenia – dobrym nawykiem jest dbałość o to, by dziecko nie czytało lub nie oglądało żadnych treści w ciemnościach. Konieczne jest strategicznie umiejscowione źródło światła, dzięki któremu wzrok nie będzie się męczył.
- diety ubogiej w witaminę E, luteinę i betakaroten – nawet, jeśli owoce i warzywa budzą w dziecku niechęć to ładnie lub zabawnie podane jedzenie potrafi zdziałać cuda. Zaciekawiony grymaśnik chętniej wówczas sięgnie po marchewkę, brokuły, szpinak, brukselkę czy sałatę.
- braku ruchu i aktywności na świeżym powietrzu – aktywność fizyczna stymuluje procesy widzenia, ruchomość gałek ocznych i pobudza mięśnie do pracy, dotlenia komórki, poprawia umiejętności zapamiętywania.
Zapraszamy do Salonów OPTOM Leszczyńscy!
Być może zaciekawi Cię również artykuł na naszym blogu, jak rozpoznać pogarszający się wzrok u Ciebie. Zachęcamy do lektury: https://optom-leszczynscy.pl/5-objawow-po-ktorych-poznasz-ze-pogarsza-ci-sie-wzrok/
Jesteś naszym klientem? Zostaw nam opinię w sieci! https://bit.ly/36EakUS
Twoja opinia jest dla nas ważna ponieważ chcemy wychodzić naprzeciw Twoim oczekiwaniom.