W starciu OKULARY kontra SOCZEWKI KONTAKTOWE nie ma zwycięzców ani przegranych. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. I każde, jeśli tylko jest prawidłowo dobrane, zapewni Ci dobre widzenie. Warto być jednak świadomym wszystkich możliwości okularów i soczewek. Dokonując wyboru rozwiązania korygującego wzrok, weź pod uwagę swoje oczekiwania i styl życia. Poniżej zgromadziliśmy pomocne informacje zarówno dla osób, które dopiero zamierzają zrealizować receptę od specjalisty, jak również dla tych, które zastanawiają się nad zmianą. My sami rekomendujemy zamienne stosowanie okularów i soczewek, w zależności od potrzeb.
Okulary vs soczewki – aspekty estetyczne
Wybierając okulary, możesz wykreować swój styl, pokreślić atuty swojej urody lub odwrócić uwagę od tego, czego nie lubisz w swojej twarzy. Specjalista pomoże Ci w doborze takich opraw, w których będziesz czuć się najlepiej. Cała gama produktów różnych kolorów, kształtów i rodzajów tworzywa otwiera przed Tobą ogromne możliwości wyrażenia siebie.
Również soczewki kontaktowe umożliwiają wprowadzenie zmian w wyglądzie. Istnieją takie, które oprócz funkcji korekcyjnej, zmieniają lub podkreślają naturalny kolor oczu. Decydując się na kolorowe soczewki, pamiętaj, że powinny być one wyrobem medycznym z odpowiednimi certyfikatami. Stanowczo odradzamy zakup soczewek z niepewnych źródeł, które nie spełniają norm ISO.
Okulary vs soczewki – pole widzenia
W okularach widzenie peryferyjne jest ograniczone przez oprawę okularową. Wzrok w nich skupia się jednak przede wszystkim w części centralnej i potrafi ignorować widzenie peryferyjne. Pamiętaj też o tym, że oddalając lub przysuwając lub odsuwając okulary od oczu, uzyskujesz nieco inny obraz na siatkówce i zastosowane w nich wartości korekcyjne mogą nie spełniać prawidłowo swojego zadania.
W soczewkach kontaktowych takiego problemu nie ma. Pole widzenia zbliżone jest do naturalnego, nie powoduje powiększenia lub pomniejszenia obrazu. Niezależnie od tego, gdzie spojrzysz – na boki, w górę czy dół – otrzymujesz wiernie odwzorowany obraz.
Warto tutaj dodać, że w przypadku soczewek, czas adaptacji jest znacznie krótszy niż w przypadku okularów. Wymagają one jednak sprawności manualnych i umiejętności zakładania i ściągania.
Okulary vs soczewki – aspekty higieniczne
Okulary w czasie noszenia ulegają zabrudzeniu, co wiąże się między innymi z koniecznością czyszczenia szkieł kilka razy dziennie. Noszenie okularów nie wymaga za to przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania. Ryzyko powstania infekcji wskutek niewłaściwego użytkowania również jest bardzo niewielkie.
Soczewki z kolei nie wymagają czyszczenia w ciągu dnia, ale czasami oczy potrzebują dodatkowego nawilżania. Zakładanie i wyjmowanie soczewek powinno się odbywać niemal w sterylnych warunkach, ściśle według instrukcji. Co więcej, do oka może wdać się infekcja. Prawdopodobieństwo infekcji wzrasta, gdy zaniedbasz mycie rąk, zlekceważysz zasady prawidłowego przechowywania soczewek lub nie będziesz ich używać zgodnie z instrukcją, np. po zaleconym terminie.
Okulary vs soczewki – funkcjonalność
Ogromną zaletą okularów jest to, że możesz je nosić bez ograniczeń czasowych – w przeciwieństwie do soczewek, które bezwzględnie należy wyjmować przed spaniem.
Okulary na nosie utrudniają jednak uprawianie wielu sportów. Dla aktywnych fizycznie zdecydowanie częściej sprawdzają się soczewki choć można zakupić specjalne okulary sportowe. Soczewki można łączyć z okularami przeciwsłonecznymi, goglami narciarskimi czy kaskiem.
To, co dodatkowo uprzykrza życie okularnikom to parujące szkła pod wpływem różnicy temperatur czy w połączeniu z maseczkami. Wprawdzie istnieją sposoby na parowanie – np. ściereczki lub płyn anti-fog, jednak nie wszyscy z nich korzystają.
Okulary vs soczewki – kwestie zdrowotne
Niestety soczewki kontaktowe nie są dla wszystkich. Wśród przeciwwskazań do stosowania soczewek są m.in. brak widzenia obuocznego, stany zapalne spojówek, infekcje bakteryjne czy silne objawy zespołu suchego oka. Na korzyść soczewek przemawia jednak to, że mając bardzo dużą wadę wzroku, nie odczuwasz dyskomfortu związanego z grubymi, ciężkimi bądź nieestetycznymi szkłami. Kolejnym wskazaniem jest różnowzroczność.
W dziedzinie ochrony przed promieniami UV czy niebieskim światłem ekranów prym wiodą bez wątpienia okulary. Możesz poprosić o specjalne powłoki z filtrem UV czy blue control. Bardzo ważną funkcję pełnią także szkła z polaryzacją – minimalizują odblaski świetlne. Rekomendujemy je przede wszystkim kierowcom dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Dzięki powyższym rozwiązaniom minimalizujesz negatywne wpływ szeregu czynników zewnętrznych, jednocześnie korygując wzrok.
Zapraszamy wszystkich, którzy podejrzewają pogorszenie wzroku, tych, którzy otrzymali już receptę od specjalisty, jak i tych, którzy myślą o udogodnieniach i zmianach w korekcji wzroku. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.
W poniższym artykule przeczytasz o tym, jakich błędów powinni unikać użytkownicy soczewek kontaktowych:
https://optom-leszczynscy.pl/soczewki-kontaktowe-7-grzechow-przeciw-wlasciwej-pielegnacji/