Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy – tak mało i zarazem tak wiele w kwestii ochrony wzroku przed promieniowaniem UV. Jak co roku o tej porze, naukowcy i lekarze uczulają na problem szkodliwego w skutkach promieniowania ultrafioletowego. I jak co roku, wakacyjne słońce zbierze prawdopodobnie ogromne żniwo w postaci porażeń słonecznych i uszkodzeń oczu. Czasem ofiary tego oddziaływania są nawet nieświadome nieodwracalnych zmian, jakie zaczęły zachodzić w ich organizmie. Promieniowanie UV – co absolutnie należy wiedzieć o jego skutkach dla oczu? Zapraszamy do lektury!
Kiedy promieniowanie UV jest najgroźniejsze?
Skutki promieniowania ultrafioletowego mogą być szkodliwe nie tylko w gorące, słoneczne dni, ale i przez cały rok. Co więcej, są sytuacje, kiedy promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne dla oczu. Należą do nich:
- momenty, kiedy słońce jest najwyżej na horyzoncie – promieniowanie jest najmocniejsze w południe
- przebywanie w otwartej, jasnej powierzchnia (śnieg, piasek) lub nad wodą – promienie odbite od tych powierzchni przybierają na sile nawet dwukrotnie
- przebywanie na dużych wysokościach nad poziomem morza (w wyższych, odsłoniętych partiach gór ciemne okulary z filtrem to wręcz konieczność)
- szerokość geograficzna – im bliżej równika, tym większe ryzyko uszkodzeń wzroku
- przyjmowanie leków powodujących większą wrażliwość na promienie słoneczne (należą do nich niektóre antybiotyki, związki psychotropowe, niesterydowe leki przeciwbólowe)
Jak promieniowanie UV uszkadza oczy?
Okazuje się, że promieniowanie może nie tylko pogarszać widzenie, ale też uszkadzać cały narząd wzroku. Poniżej opisujemy, co się może dziać z poszczególnymi częściami oka po nadmiernej , długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne:
- powieka: oparzenie słoneczne, stany przednowotworowe i nowotworowe, czerniak, rak kolczystokomórkowy, zwiotczenie, zmarszczki, nadwrażliwość na słońce
- powierzchnia oka: tłuszczyk (zgrubienie spojówki), skrzydlik (narośl na spojówce), ziarniak posłoneczny, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki, płytki starcze, dysplazja i zmiany nowotworowe na twardówce i spojówce, keropatia (choroby rogówki, m.in. niedomykalność szpary powiekowej)
- siatkówka: makulopatia (pogorszenie ostrości wzroku, upośledzenie widzenia barw), zwyrodnienie plamki żółtej, czerniak naczyniówki, erytropsja („widzenie na czerwono”),
- soczewka oka: zaćma, wczesna starczowzroczność, zespół rzekomego złuszczania (a w dalszej perspektywie jaskra), podwichnięcie soczewki
- błona naczyniowa czerniak złośliwy, zwężenie źrenicy, zapalenie błony naczyniowej, rozproszenie barwnika, zaburzenia bariery krew-oko
- ciało szkliste: rozpływ
Pierwsze niepokojące objawy
Problemu nie można absolutnie bagatelizować, choć wydaje się, że „mnie to nie dotyczy, jeśli raz czy drugi zapomnę okularów”. Jakie mogą być pierwsze, chwilowe symptomy „przedawkowania” słońca?
- łzawienie
- podrażnienie gałek ocznych
- podrażnienie i swędzenie powiek
- migrenowe bóle głowy
- światłowstręt
- dyskomfort widzenia
- uczucie piasku pod powiekami
- zwężenie źrenic
Ochrona przed promieniowaniem
Aby chronić oczy przed oddziaływaniem fal ultrafioletowych, od lat zaleca się niezmiennie to samo, czyli noszenie nakrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Można też korzystać z soczewek fotochromowych, które w inteligentny sposób dostosowują się do natężenia światła. W pomieszczeniach są prawie białe, a w słońcu stają się ciemniejsze chroniąc oczy przed słońcem podobnie do okularów przeciwsłonecznych.
Jeśli chodzi o okulary i soczewki, wybór sprawdzonych rozwiązań spełniających normy jakości jest tutaj priorytetem. Same ciemne szkła bez filtra mogą wyrządzić oczom więcej szkody niż pożytku.
Aby okulary dawały pełną ochronę, powinny być możliwie najbardziej zabudowane i uniemożliwiać przedostawanie się promieni słonecznych z którejkolwiek strony. Warto też pamiętać, że należy wybierać okulary stosownie do sytuacji. Np. najmocniejsza, 4 kategoria filtra sprawdzi się w wyższych, ośnieżonych partiach gór i jednocześnie utrudnia prowadzenie samochodu.
Zapraszamy do Salonów OPTOM Leszczyńscy, gdzie nasi pracownicy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.
Podobne artykuły:
Źródła:
https://www.dbajowzrok.pl/2018/05/09/jak-chronic-oczy-przed-promieniowaniem-uv/