Coraz więcej osób zaczyna doceniać soczewki kontaktowe za wygodę, pełne pole widzenia, możliwość uprawiania sportów i naturalny wygląd. Pod względem ilości użytkowników soczewek, powoli przybliżamy się do społeczeństw zachodnich. I dobrze! Soczewki powinny być stosowane jako jedyna metoda korekcji wzroku bądź uzupełnienie korekcji okularowej, choć czasami czas użytkowania soczewek jest przeważający. Niezależnie od wady wzroku i częstotliwości użytkowania soczewek, należy bezwzględnie znać i stosować zasady dotyczące ich właściwej pielęgnacji. W tym artykule odpowiemy na pytanie – jak dbać o soczewki kontaktowe i czego unikać?
1. Dotykanie soczewek brudnymi dłońmi
Przed kontaktem fizycznym z soczewką należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Najlepszym rozwiązaniem byłaby dezynfekcja, jednak zwykła woda z mydłem dobrze spełnia swoje zadanie. Zapominając o higienie, ryzykujemy przedostanie się do soczewki drobnoustrojów, nie wspominając o tworzących się zabrudzeniach, trudnych do usunięcia.
2. Przechowywanie soczewek w zwykłej wodzie lub w soli fizjologicznej
Do mycia i przechowywania soczewek przeznaczone są specjalne płyny. Woda i inne ciecze nie mają odpowiednich właściwości, które utrzymają soczewki w dobrym stanie. Przede wszystkim, mogą zawierać zanieczyszczenia, które osiadając na soczewce, spowodują podrażnienia oka. Od zanieczyszczeń nie uchroni też sól fizjologiczna. Sól fizjologiczna służy tylko do nawilżenia soczewki, by nie straciła swej elastyczności.
3. Spanie w soczewkach
Jeśli chodzi o soczewki dzienne, przed pójściem spać należy bezwzględnie pamiętać o ich zdjęciu i poddaniu ich odpowiedniej pielęgnacji (wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które można wyrzucić). Pod żadnym pozorem nie wolno spać w soczewkach do noszenia dziennego – narażamy się wówczas na zaczerwienienia, podrażnienia, opuchnięcia, a nawet stany zapalne.
4. Używanie soczewek długo po terminie ważności
Podobno co czwarty użytkownik soczewek korzysta z nich dłużej, niż przewiduje termin ważności. Bardzo niesłusznie. Soczewki po zalecanym przez producenta okresie użytkowania tracą swoje właściwości i strukturę. W efekcie oko nie tylko odczuwa dyskomfort, ale też jest narażone na przykre konsekwencje zdrowotne. Używanie przeterminowanych soczewek może prowadzić do niedotlenienia rogówki, infekcji i innych powikłań.
5. Noszenie soczewek pomimo podrażnionych oczu
Oczy mogą być podrażnione wskutek różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Podrażnione oko funkcjonuje inaczej niż zwykle. W takiej sytuacji założenie soczewki może pogorszyć sytuację, dlatego zaleca się wizytę u specjalisty, który wskaże przyczyny podrażnienia i wyda dyspozycje co do dalszego postępowania.
6. Zakładanie cudzych soczewek
Soczewki są produktem medycznym, przewidzianym dla konkretnego użytkownika. Pożyczanie cudzych soczewek jest bardzo ryzykowne nie tylko ze względu na indywidualne parametry korekcyjne właściciela, ale też z uwagi na inną florę bakteryjną. Przymierzanie czyichś soczewek może więc skutkować podrażnieniami, uszkodzeniem rogówki i infekcjami.
7. Przechowywanie soczewek w starych pojemnikach
Pojemniki na soczewki najlepiej wymieniać co 1-3 miesiące. W międzyczasie należy o nie dbać, czyścić i dezynfekować, aby stanowiły bezpieczne, wolne od drobnoustrojów miejsce dla soczewek.