Czy w ostatnim czasie czujesz pieczenie, swędzenie lub podrażnienie oczu (wrażenie ciała obcego)? Jeśli tak – bardzo prawdopodobnie cierpisz na zespół suchego oka. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak możesz zadbać o siebie i swoje oczy w cyfrowym świecie i dlaczego, w żadnym wypadku, nie wolno Ci bagatelizować powyższych objawów.
Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka to przewlekłe schorzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, polega na niewystarczającym nawilżeniu powierzchni oka. Powoduje to dyskomfort, pogarsza jakość widzenia (zmętnienie), utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.
Wyróżniamy dwie podstawowe formy suchego oka: postać związaną z nadmiernym odparowywaniem filmu łzowego oraz postać z niedoborem warstwy wodnej łez. Prawidłowa diagnoza i skuteczność terapii wymagają wizyty u okulisty, który wesprze Cię w walce tą dolegliwością.
Schorzenie jest powszechne, bo w Polsce aż 63% populacji pacjentów zgłaszających się do okulistów, cierpi na syndrom suchego oka. Ta dolegliwość częściej dotyka kobiety. Nie bez znaczenia jest też wiek. Istotne jest także to, czy nosisz soczewki kontaktowe.
Przyczyny schorzenia – zobacz, czy to o Tobie
- Środowisko: długotrwała praca przy komputerze, korzystanie z klimatyzacji, przebywanie w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach, a także zanieczyszczenie powietrza to główne czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do powstawania syndromu suchego oka.
- Leki: niektóre leki, takie jak antyhistaminiki, leki moczopędne czy tabletki antykoncepcyjne, mogą powodować zmniejszenie produkcji łez.
- Choroby: choroby oczu, takie jak zespół Sjögrena, dysfunkcja gruczołów Meiboma, czy choroby tarczycy, mogą również prowadzić zespołu do suchego oka.
- Wiek: z wiekiem produkcja łez naturalnie się zmniejsza.
- Soczewki kontaktowe: noszenie soczewek kontaktowych może nasilać objawy suchego oka.
Objawy zespołu suchego oka
Osoby cierpiące na schorzenie obserwują takie objawy jak:
- uczucie piasku pod powiekami,
- czerwone, podrażnione oczy,
- światłowstręt,
- niewyraźne widzenie,
- częste mruganie,
- uczucie ciężkości powiek,
- ból głowy.
Jak sobie radzić z zespołem suchego oka?
Jest kilka prostych sposobów, dzięki którym zadbasz o swoje oczy:
- rób regularne przerwy: jeśli pracujesz długo przy komputerze, co pół godziny rób krótkie przerwy, podczas których zamkniesz oczy lub popatrz w dal,
- nawilżaj powietrze: używaj nawilżaczy powietrza, szczególnie w pomieszczeniach ogrzewanych,
- chroń się przed wiatrem i słońcem: noś okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV, zwłaszcza w wietrzne dni,
- sztuczne łzy: stosuj sztuczne łzy w postaci kropli lub żeli, które nawilżą Twoje oczy. Wybieraj krople bez konserwantów,
- jedz zdrowo: spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają pozytywny wpływ na zdrowie oczu,
- rób regularne badania: raz, maksymalnie dwa razy do roku, kontroluj wzrok u okulisty.
Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Im szybciej – tym lepiej. Jeśli zauważysz u siebie objawy zespołu suchego oka, szybciutko umów się do okulisty, bo nieleczone schorzenie może prowadzić do powikłań i poważnych problemów z oczami. Natomiast lekarz zapewni Ci dobre wsparcie: dobierze odpowiednią terapię, która pozwoli złagodzić dolegliwości. Czy zespół suchego oka da się wyleczyć? Niestety, nie. Całkowite wyleczenie zespołu suchego oka nie jest możliwe. Jednak skuteczne leczenie przywraca strukturę filmu łzowego i przynosi ogromną ulgę chorym, bo pozwala im znów normalnie funkcjonować.
Chcesz zadbać o swój wzrok i wzrok swoich bliskich – przeczytaj artykuł o tym, Światło niebieskie – jak chronić siebie i dzieci
Pozdrawiamy ciepło,
Rodzina Optom Leszczyńscy
Od 1997 roku sprawiamy, że nasi Klienci wyraźnie widzą świat