Czy wiesz, że w 2016r. ok. 63% pacjentów zgłaszających się do okulisty cierpiało z powodu objawów suchego oka? Obecny styl życia sprawia, że jesteśmy coraz bardziej narażeni na wystąpienie tego zaburzenia – zwłaszcza w dobie pandemii. Dodatkowo zespół suchego oka nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Dlaczego tak się dzieje? Jak go rozpoznać i w jaki sposób mu przeciwdziałać? W tym artykule przybliżamy przyczyny jego występowania, działania profilaktyczne i formy terapii.
Czy problem suchego oka może dotyczyć każdego? Niestety tak. Boryka się z nim ponad 1/3 populacji, a ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Nasze cywilizacyjne osiągnięcia – takie jak cyfryzacja czy klimatyzowane wnętrza nie pozostają bez wpływu na nawilżenie oka. Obecnie więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, mając do dyspozycji komputery, laptopy, smartfony i tablety. W związku z tym ważne jest, żeby być świadomym pierwszych symptomów i czynników ryzyka oraz w porę podjąć leczenie.
Zespół suchego oka – przyczyny
Zespół suchego oka (ZSO) lub inaczej – zaburzenie powierzchni oka może mieć dwie formy. Pierwsza z nich to nadmierne odparowywanie filmu łzowego (ok. 86% przypadków). Druga – niedobór warstwy wodnej łez. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz okulista.
Wśród przyczyn zespołu suchego oka możemy wyodrębnić kilka grup:
- CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE
- Niska wilgotność powietrza
- Długie i częste wpatrywanie się w ekran (komputera, telewizora, telefonu)
- Zanieczyszczenie powietrza (smog, dym tytoniowy)
- Styczność z silnymi chemikaliami
- Zespół chorego budynku (złe nawilżenie, zła jakość powietrza)
- Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, wiatr i kurz
- 2. CZYNNIKI ZDROWOTNE
- Niezdrowe nawyki (papierosy, kofeina, alkohol)
- Brak kwasów nasyconych w diecie
- Problemy okulistyczne (mikrourazy, zapalenie spojówek na tle alergicznym, operacje refrakcyjne, skrzydlik, dysfunkcja gruczołów Meiboma)
- Menopauza
- Współwystępowanie chorób (alergiczne zapalenie spojówek, cukrzyca, choroby tarczycy, trądzik różowaty, zakażenia wirusowe, zaburzenia psychiczne, choroby tkanki łącznej, niedobór androgenów, zespół Sjögrena)
- Stosowanie leków (terapia estrogenami, leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, moczopędne, beta-blokery, cholinotyki, izotretinoina)
- 3. INNE CZYNNIKI
- Wiek (po 40 roku życia)
- Płeć (bardziej narażone są kobiety ze względu na zmiany hormonalne).
Profilaktyka ZSO
Profilaktyka zespołu suchego oka jest bardzo ważna – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przede wszystkim dlatego, że jest to sezon grzewczy, a przebywanie w klimatyzowanych lub silnie nagrzanych pomieszczeniach wysusza gałkę oczną. Jak w związku z tym zadbać o nawilżenie oczu i o czym warto pamiętać?
- Nawilżenie pomieszczeń – sposobów na walkę z suchym powietrzem jest wiele, począwszy od pojemników z wodą czy mokry ręcznik na kaloryferze, po profesjonalne nawilżacze powietrza.
- Ograniczenie czasu korzystania z ekranów ze światłem niebieskim – wpatrując się w jeden punkt rzadziej mrugamy. Mruganie to ważny element profilaktyki ZSO.
- Przerwy od pracy przed komputerem – warto wyrobić sobie nawyk regularnych przerw poświęconych na częste mruganie, wyglądanie przez okno, proste ćwiczenia wzrokowe.
- Noszenie okularów – mowa tutaj nie tylko o okularach przeciwsłonecznych, chroniących przed promieniowaniem UV. Okulary chronią także przed wpływem wiatru, ale również chroniące przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim.
- Regularne nawadnianie organizmu przy jednoczesnym ograniczeniu napojów kofeinowych i alkoholowych.
- Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, mięso, jaja, ser, oleje – rzepakowy, lniany).
- Filtrowanie i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.
- Unikanie dymu nikotynowego i – w miarę możliwości – smogu.
Symptomy zespołu suchego oka
Dyskomfort związany ze wzrokiem i oczyma zawsze powinien być dla nas informacją, że coś jest nie w porządku. Wysychająca rogówka i spojówka będą wysyłały sygnał o zaburzonej gospodarce wodnej w oku. Pierwsze objawy ZSO są dość charakterystyczne –pieczenie, kłucie i swędzenie. Wrażenie piasku pod powiekami lub ciała obcego na powierzchni oka również wskazują na problem z nawilżeniem. Inne sygnały mogące świadczyć o ZSO to czasowe „przymglenia” obrazu, zmęczenie i ból oczu, przekrwienie białek ocznych oraz strupki na brzegach powiek i rzęsach. Warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą. W niekorzystnych warunkach (przeciążenie urządzeniami cyfrowymi, okres grzewczy, smog suche powietrze, wiatr, promienie słoneczne) objawy przybierają na sile. Co zaskakujące, w powyższych okolicznościach objawem suchego oka może być także nasilone łzawienie odruchowe.
Leczenie zespołu suchego oka
Sucha powierzchnia oka jest bardziej podatna na infekcje. Co więcej, nieleczony zespół suchego oka może prowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń rogówki i spojówki. To powinno być przestrogą dla tych, którzy wizytę u okulisty odwlekają w czasie.
Podstawowym środkiem zalecanym przez lekarzy są krople nawilżające. Można je stosować doraźnie lub raz na kilka godzin. Krople zmniejszają objawy ZSO, poprawiają stan powierzchni oka i przynoszą odczuwalną ulgę. Dodatkowo zmniejszają też ryzyko infekcji.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zatyczek do kanalików łzowych. Zamykają lub ograniczają odpływ łez, zapewniając tym samym lepsze nawilżenie oka.
W bardziej zaawansowanych stadiach ZSO lekarz okulista może zaproponować terapię z wykorzystaniem intensywnego światła. Białe światło stymuluje gruczoły Meiboma, stabilizując film łzowy.
Należy jednak pamiętać, że można zapobiegać tej przykrej dolegliwości. Kiedy zauważysz pierwsze symptomy, skonsultuj się ze specjalistą. W wielu przypadkach stosowanie kropli do nawilżania oczu pomaga odbudować prawidłową strukturę łez. Odkładanie w czasie konsultacji prowadzi do nieodwracalnych skutków i jeszcze bardziej pogarsza sytuację.
W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do dyspozycji. W Salonach OPTOM przyjmują lekarze okuliści.
Dostępne są także krople nawilżające. Zapraszamy!
Kontakt: https://www.facebook.com/OptomLeszczynscy
Nr tel. +48 75 730 13 97
Artykuł o zbliżonej treści przeczytasz tutaj: https://optom-leszczynscy.pl/5-czynnikow-majacych-negatywny-wplyw-na-wzrok/