Letnie miesiące to czas przyjemnych wyjazdów i cieszenia się z kąpieli słonecznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dbać oczy latem i bezpiecznie korzystać ze słońca.
Słońce to życie
Na wstępie od razu mówimy, że w Rodzinie Optom kochamy przebywać na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Słońce to życie. Słońce odżywia świat roślin i zwierząt. Wzmacnia nasz organizm. Cała tajemnica zdrowia ciała i oczu tkwi w równowadze i rozsądnym korzystaniu z kąpieli słonecznych i dobrej ochronie. Zobacz, tak samo jest z dietą: jedzenie Cię odżywia, ale obżarstwo – obciąża Twoje ciało i Ci nie służy.
Słońce latem – o co tyle rabanu
Nasze ciało kocha słońce: absolutnie nie możemy izolować się od słońca. Popatrz na fakty: według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2006 r. choroby spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym i nadmierną ekspozycją słoneczną stanowiły jedynie 0,1 proc. globalnego „obciążenia” chorobami na świecie. Chcesz wiedzieć więcej? No to lecimy: wiedziałaś, że rocznie znacznie więcej osób na świecie cierpi z powodu zbyt niskiego poziomu promieniowania UV. W Szwecji za 3 proc. zgonów odpowiada niewystarczająca ilość kąpieli słonecznych.Ok, to po co tyle rabanu, zapytasz. Już mówimy.
Zaburzona równowaga
Raban powstaje, kiedy jest zaburzona równowaga, bo „przedawkowanie” słońca i brak ochrony ma swoje negatywne skutki. Nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie UV:
- zwiększa ryzyko rozwoju raka podstawnokomórkowego, który często rozwija się w obrębie powieki dolnej,
- może powodować oparzenia spojówki i rogówki – ostre objawy poparzenia to światłowstręt, kłucie, ból, pieczenie,
- może przyczyniać się do rozwoju zaćmy fotochemicznej. Na skutek promieniowania UV powstają wodne rodniki, które przyspieszają proces zmętnienia soczewki,
- nadmierna ekspozycja na promienie UV może przyczyniać się do zespołu suchego oka i zwyrodnienia plamki żółtej.
Promieniowanie jest bardziej nasilone w górach i nad wodą. W lesie, przed promieniami UV, ochronią Cię drzewa, ale jeśli kochasz leśne wycieczki, uważaj na kleszcze – tak… były przypadki wbicia się kleszcza w brzeg powieki. Da się go wyciągnąć, ale lepiej temu zapobiec.
Jak dbać o oczy latem – okulary przeciwsłoneczne
Noś okulary przeciwsłoneczne, które będą chronić Twoje oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Okulary, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie kupisz w profesjonalnych salonach optycznych i sklepach sportowych dobrych marek. Aby mieć pewność, że Twój wybór jest właściwy, zwracaj uwagę na oznakowanie wewnętrznej części opraw, sprawdź, czy okulary posiadają certyfikat gwarantujący obecność filtrów UV, które ochronią rogówkę, soczewkę i siatkówkę oraz powierzchnię skóry wokół oczu.
Zapytaj sprzedawcę o taki dokument i opis producenta. Sama naklejka nie zagwarantuje Ci właściwej ochrony. Zwróć też uwagę na filtr – optymalną ochronę zapewni Ci filtr 400UV. Polecamy, ale nie jest to konieczność, wybór okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją. Soczewki polaryzujące odbijają poziome promienie słoneczne, odblaski, dzięki czemu Ty lepiej widzisz, także w trakcie jazdy autem do lub po … słonecznej Chorwacji czy Grecji. Polaryzacja zapewnia też większe nasycenie kolorów i lepszą ostrość widzenia. Pamiętaj, że polaryzacja to nie to samo co filtr UV.
Jeżeli masz wadę wzroku, koniecznie zapewnij sobie okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Pomożemy Ci w wyborze.
Jakie okulary przeciwsłoneczne szkodzą
Zastanów się, jak Twoje oczy reagują na mocne słońce? Naturalnie je mrużysz (ochrona). Jeżeli kupisz okulary bez filtra, Twoje oczy nie zareagują zmrużeniem, a promienie UV nadal będą do nich docierać. Ponadto ciemne szkła (często z plastiku) jeszcze bardziej przyciągają promienie słoneczne. Dlatego nie kupuj okularów na bazarze, targu czy w sieciówkach. Zakup w tych miejscach naraża Cię na ryzyko uszkodzenie delikatnych oczu. Jeżeli masz do wyboru – okulary bez filtra lub brak okularów – zdrowszy jest ich brak.
Pamiętaj, że woda mocno odbija promienie słoneczne, dlatego zadbaj o to, żeby pływać w okularach przeciwsłonecznych lub okularach sportowych, które też będą miały filtry UV. Kup okulary z regulowanym paskiem, które będą bardzo dobrze przylegać do Twojej twarzy. Polecamy Ci produkty z systemem zapobiegającym parowaniu i z poliwęglanową osłoną.
Okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem – idealna para
Okulary przeciwsłoneczne doskonale sprawdzą się w połączeniu z czapką z daszkiem lub z pięknym, kolorowym kapeluszem, który także podkreśli Twoją urodę i dodatkowo osłoni wrażliwe części twarzy przed promieniowaniem UV. Czy sam kapelusz wystarczy? Nie, najlepiej Ciebie i Twoich bliskich zabezpieczą te dwie rzeczy – noście okulary, jak i Wasze ulubione okrycia głowy.
Nie rób tego błędu – kremy z filtrami do ciała
Przed nadmiernym promieniowaniem chronią Cię też kremy z filtrami UVA i UVB. Proszę, zwracaj uwagę na to, żeby Twój krem zawierał te dwa filtry. Dokładnie sprawdzaj opis. Pamiętaj o tym, żeby nie stosować filtrów UV na całe ciało, w okolicach oczu. Skóra w okolicach oczu jest bardzo delikatna, ale to, powiedzmy, pół biedy, problem pojawia się wtedy, gdy krem przeznaczony do całego ciała dostanie się do oka, a jest to bardzo możliwe i spowoduje uczulenie lub podrażnienie. Tego nie chcemy. Dlatego w okolicach oczu stosuj krem z filtrami przeznaczony do tej wrażliwej części ciała. Filtr spowolni fotostarzenie się skóry i zadba o jej dobry wygląd przez długie lata. Wiedz, że efekty fotostarzenia pojawiają się po latach. Warto działać prewencyjnie.
Jak dbać o oczy latem – stosuj krople
Podczas lata i podróży (klima w samolocie, aucie, w przytulnym hotelu, a także w pracy) miej przy sobie krople do nawilżania oczu. Pomogą Ci zadbać o higienę i zdrowie. Czasami zdarza się, że podczas wycieczek i przebywania na świeżym powietrzu, coś nam wpadnie do oka. Przepłucz wtedy oczy czystą wodą lub solą fizjologiczną i zaaplikuj krople do oczu, które złagodzą podrażnienie. Krople kroplom nierówne, dlatego zwracaj uwagę na skład preparatu. Kupuj naturalne produkty.
Dbaj o to, co jesz i pij wodę
Okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, kapelusz, naturalne krople do oczu to must have podczas wakacji i lata. Jest jednak coś, co ma ogromny wpływ na zdrowie Twoich oczu podczas całego roku i jest to… jedzenie. To co kupujesz w sklepie i kładziesz na rodzinnym stole, ma ogromny wpływ na Wasze zdrowie i jakość widzenia. Jeżeli masz bogatą dietę, stosujesz post przerwany, świadomie wchodzisz w proces autofagii, to skutecznie opóźniasz procesy starzenia organizmu, przeciwdziałasz także fotostarzeniu, oczyszczasz się, regenerujesz cały organizm, w tym oczy. Pamiętaj, że jesteśmy całością i każdy organ w Twoim ciele jest ze sobą powiązany.
Witaminy na zdrowe oczy – co mówią badania
Królową wśród witamin, która stoi na straży Twojego wzroku i wzroku Twojej rodziny jest witamina A. Nie wiem, czy ktoś Ci to wcześniej powiedział…, ale witamina A wchodzi w skład rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego, który znajduje się w pręcikach siatkówki oka. To, właśnie, dzięki temu barwnikowi jesteś w stanie widzieć, nawet przy słabym oświetleniu. Kiedy cierpimy na niedobór witaminy A, może obniżyć się ostrość naszego widzenia w pomieszczeniach, w których jest mniejszy dostęp do świtała. Witamina A chroni nas przed: zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej, czy przed wystąpieniem zespołu suchego oka. Królową witamin, która wspiera oczy znajdziesz w: żółtkach jaj,
pomidorach, marchwi, zielonych warzywach.
Witamina E to silny przeciwutleniacz, który wspiera zachowanie równowagi w Twoim organizmie i zapobiega negatywnym skutkom stresu oksydacyjnego, a wiedz, że wiele chorób oczu występuje w wyniku przewlekłego stresu oksydacyjnego. Co więcej, choroby jeszcze nasilają ten stres i koło się zamyka. Badania pokazują, że witamina E zmienisz ryzyko wystąpienia zaćmy związanej z upływem lat, chroni też oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Witaminę E dostarczy Ci: dobrej jakości oliwa, świeży szpinak, orzechy (super przekąska podczas podróży), gruszka, słonecznik (idealny do łuskania podczas czytania książki na plaży).
Witamina C: badania dowiodły, że u kobiet, które przez 10 i więcej lat suplementowały witaminę C, ryzyko wystąpienia zaćmy zmalało o 45%. Witamina C wpływa na produkcję kolagenu, który buduje rogówkę i twardówkę.
Moc witaminy D: witamina D łagodzi stany zapalne w obrębie oczu, hamuje rozwój komórek nowotworowych, natomiast jej niedobór zwiększa ryzyko krótkowzroczności, retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki żółtej, czy jaskry. Jak wiesz, dzięki słońcu następuje produkcja tej drogocennej witaminy w naszym organizmie. Dlatego pozwalaj sobie na kąpiele słoneczne, ale rób to rozsądnie, zapewniając sobie i swojej rodzinie należytą ochronę. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, brokułach, natce pietruszki (idealnie smakuje z owocami morza!), papryce czy szczypiorku.
Witaminy z grupy B to prawdziwe wsparcie naszych oczu. Codzienna suplementacja witaminy z grupy B6, B9 i B12 zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Badania pokazują, że niedobór witaminy B3 ma wpływ na rozwój jaskry. Witamina B2 zwalcza stres oksydacyjny. Jej długotrwały niedobór może prowadzić do zaćmy. Witamina B1 łagodzi objawy suchego oka. Witaminy z grupy B znajdziesz w: orzechach, jajkach, rybach, indyku, drożdżach, kaszy gryczanej, brokułach, ziemniakach czy w kiełkach pszenicy.
Na zdrowe oczy wcinaj też maliny, jeżyny, awokado czy bio cukinię ze skórką. Pamiętaj też o nawadnianiu podczas lata.
Leżenie na leżaku czy rower?
Rozwiązanie dylematu – leżak czy rower – jest proste: to i to – zalecamy różnorodność. Natomiast pamiętaj, że ruch to życie i genialna terapia. Obniża stany zapalne, wpływa na równowagę hormonalną, zwiększa naszą witalność i radość życia, pomaga pożegnać się z depresją. Nie wiem, czy słyszałaś, ale wg statystyk aż 65 procent Polaków się nie rusza. Zmieniajmy tę statystykę, dajmy dobry przykład naszym dzieciom, bo dzięki aktywności fizycznej, będziemy mogli dłużej cieszyć się nie tylko dobrą kondycją oczu, ale także swoją obecnością i dobrym zdrowiem.
Wdzięczność
Na koniec, być może Cię zaskoczymy, ale… w naszej trosce o oczy i ciało ważną rolę odgrywa wdzięczność. Celebrujmy i doceniajmy dobre momenty w naszym życiu: uśmiech i obecność bliskiej osoby, piękno otaczającej natury, naszą zdolność do samoregeneracji, a także… dobrą kawę, pyszne jedzenie, promienie słońca, które otulają nam twarz w letni poranek. Wdzięczność ma moc i wpływ na nasz organizm, jest praktyką prozdrowotną.
Jak dbać o oczy latem – podsumowanie
Słońce to dar – doskonale wpływa na nasze zdrowie, pod warunkiem, że świadomie korzystamy z kąpieli słonecznych. Dlatego, podczas przebywania na słońcu, pamiętaj o ochronie ciała i oczu. Mej przy sobie niezawodne okulary (sprawdź certyfikat), fajną czapeczkę z daszkiem lub kapelusz, a także naturalne krople do oczu. Jedz zdrowo, nawadniaj się i raduj się latem! Pamiętaj też o regularnych badaniach oczu.
Pozdrawiamy ciepło,
Rodzina Optom Leszczyńscy
Chcesz zadbać o oczy swojej rodziny – zobacz 6 kroków do zdrowych oczu